Nečistíte si pravidelně zuby? Tak máte vysokou šanci být odměnění rakovinou střev

Na Kolumbijské univerzitě ve Spojených státech odhalili, že v dutině ústní často nacházejí bakterie, které se účastní procesu kažení zubů a rozvoji paradontózy. Tato bakterie ale také urychluje růst rakoviny tlustého střeva. O tom informuje tisková zpráva MedicalXpress, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Vědci zjistili, že v kultuře zdravých buněk tlustého střeva není přítomna bílkovina annexin A1, která stimuluje růst rakovinových nádorů. Během experimentu na myších bylo zjištěno, že inhibice aktivity annexinu překážela bakterii Fusobacterium nucleatum v aktivaci signální cesty, které napomáhají rozvoji rakoviny a zpomalovala růst nové.

Vědci také analyzovali RNA 466 pacientů s prvotní rakovinou žaludku. Zvýšená aktivita annexinu A1 byla spojena s nejhorší prognózou vně závislosti na pohlaví, věku či stádiu rozvoje nádoru.

V současné době vědci pracují na vytvoření metodiky odhalení agresivních druhů rakoviny s pomocí annexinu A1 jako biologického markeru. Tato bílkovina se také nyní zkoumá z pohledu vývoje nových preparátů.

Ve Spojených státech je rakovina tlustého střeva druhým nejpočetnějším případem onkologických onemocnění. Rakovina vzniká v důsledku genetických mutací, které se obvykle rozvíjejí po desetiletí.