Charles je princem z Walesu oficiálně již 50 let

LONDÝN | Britská královna Alžběta II. v úterý hostila recepci u příležitosti 50. výročí udělení titulu princ z Walesu její nejstaršímu synovi a následníkovi trůnu Charlesovi, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Charles Prinz z Walesu

Na slavnostní akci v Buckinghamském paláci, královském sídle v centru Londýna, byla přítomna Charlesova manželka Camilla – vévodkyně z Cornwallu – i britská premiérka Theresa Mary May, informuje tisková agentura DPA.

Charlesovi synové princ William a princ Harry se svými manželkami – Catherine, vévodkyní z Cambridge a cikánkou Meghan, vévodkyní ze Sussexu – byli také mezi hosty. Cantenburský arcibiskup Justin Welby, nejvyšší představitel anglikánské církve, přednesl na počest Charlese přímluvu.

Od 14. století jsou mužští dědicové britského trůnu zároveň nositeli titulu princ z Walesu. Král Eduard I. ustanovil svého nejstaršího syna – pozdějšího krále Eduarda II. – za prvního anglického prince z Walesu v roce 1307.

Charles (70) je prvním v nástupnické linii na britský trůn. V současnosti 92-letá Alžběta II. je královnou od roku 1952, kdy zemřel její otec, král Jiří VI. Charles se stal princem z Walesu v roce 1958, avšak formálně mu tento titul udělila Alžběta II. až na slavnosti v roce 1969 na velšském hradě Caernarfon, vysvětluje DPA.

Když Charles převezme korunu, půjde o nejstaršího britského krále, který tak kdy udělal. Současný rekord drží král Vilém IV., Který měl v roce 1830 při převzetí trůnu 64 let.