Souboj: Byl Kalousek ve Sněmovně ožralý, že nevěděl, co mluví? Poslanec Klaus si ho pak slovně podal

SOUBOJ | Poslanecká sněmovna jednala o na 27. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. 3. 2019 k připomenutí významu a zásluh Aloise Rašína. Kalousek si to nějak asi popletl. Buď už má mozek z alkoholu úplně blbej a je totálně vylízanej. Nebo byl zase ožralej jako ta svině? Protože do svého projevu namíchal Zemana i euro. Nu, poslanec Václav Klaus mu na to odpověděl: „Já bych se obrátil vaším prostřednictvím k poslanci Kalouskovi, abych mu řekl, že jste propásl příležitost mlčet,“ uvedl k předsedajícímu.

Ilustrační snímek

Já Rašína pověsil, žvanil Kalousek něco a pak se cosi

Mirďa Kalousek kadí ve Sněmovně z tlamy | foto: PL

Mirďa Spiťura Kalousek: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové. Já jsem hlasoval pro zařazení tohoto bodu i pro zařazení na tento čas. A doktor Rašín samozřejmě patří mezi historické postavy, na které je dobře si po sto letech vzpomenout. Koneckonců v okamžiku, kdy byl zvolen Miloš Zeman prezidentem republiky, tak v pracovně ministra financí Miroslava Kalouska nevisela hlava státu, ale visel tam obraz Aloise Rašína po celou dobu, co jsem administroval tuhle pozici.

Já jenom velmi prosím, abychom tuhle vzpomínku, která skutečně patří k mimořádné historii českého státu, Československa, ke 100. založení samostatného státu, neposouvali směrem k diskusi, zda euro ano či ne, nebo koruna navěky.

Doktor Rašín se nepochybně zasloužil o československou korunu, byť samozřejmě bychom mohli vést teoretické diskuse, zda o českou korunu, kterou dnes používáme se více zasloužili pánové Klaus a Tošovský nebo doktor Rašín, ale to je na samostatný seminář. Ale doktor Rašín se nepochybně zasloužil o československou korunu, nepochybně se zasloužil o národní měnu, nepochybně – na rozdíl od mnoha jiných zemí bývalého Rakouska-Uherska – svojí politikou odvrátil inflaci od České republiky. Já mám jednu jedinou prosbu, aby v tom usnesení, které pan kolega Skopeček napsal – je to můj pozměňující návrh – tam je dvakrát zmíněna národní měna. Půjčíte mi to, pane kolego? (Bere si text návrhu od poslance Skopečka.) Tam je napsáno: V době 100. výročí české národní měny a zároveň v době výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna České republiky, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu, českou korunu.

Doktor Alois Rašín se nepochybně zasloužil o národní měnu, českou korunu. Já dávám pozměňující návrh, aby z první věty, nebo z první části souvětí vypadla slova „vědoma si důležitosti národní měny“. Někteří z nás se domníváme, že je mnohem důležitější uvažovat o přijetí eura. Já bych byl nerad, kdyby tohle usnesení bylo bráno tak, že o něm uvažovat Poslanecká sněmovna nechce, jakkoliv respektuji i ten druhý názor. Prosím, berte to jako pozměňující návrh. Souhlasím s tímto návrhem s tím, že vypadnou slova „vědoma si důležitosti národní měny“.

Projev na 27. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. 3. 2019 k připomenutí významu a zásluh Aloise Rašína

Kalousku, mlčte!

Poslanec Václav Klaus ve Sněmovně | repro: iROZHLAS (darmožroutská)

Václav Klaus, ml.: Já bych se obrátil vaším prostřednictvím k poslanci Kalouskovi, abych mu řekl, že jste propásl příležitost mlčet. My jsme chtěli uctít českého vlastence Aloise Rašína. Nikdo z nás se nehlásil do jakékoliv diskuse. Slibovali jsme, že to bude krátký a důstojný akt. Vy přijdete, řeknete – nechci tuto debatu, aby se nezatížila debatou o euru a pak to sám otevřete a začnete tady horovat, aby tam nebyla zmínka o národní měně. Takže když už jste tu rukavici hodil, tak já bych kromě k smrti odsouzenému panu Rašínovi, vlastenci, zmínil jiného českého vlastence, muže 28. října, dlouholetého poslance Stříbrného, který v rakouském parlamentu řekl: Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm. Takže my budeme i po Evropské unii, pane Kalousku, bez ohledu na to, co tady budete vyvádět v této chvíli. My chceme uctít hodnotu české měny.

A z ekonomického hlediska je jasné, že je to v zájmu České republiky. Podívejte se na Řecko, jak dopadlo. Možnost dělat si vlastní měnovou politiku je jedním ze symbolů vlastního státu, za druhé je to účinná metoda oblastí, které jsou chudší nebo nějaké jiné než zbývající části toho, kde měnová unie působí.

Děkuji.

Projev na 27. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. 3. 2019 k připomenutí významu a zásluh Aloise Rašína