Recep Tayyip Erdoğan do Spojených států: Vládne vám Hluboký stát a my nejsme otroci, dohodu s Ruskem o S-400 nezrušíme

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve středu prohlásil, že vláda nehodlá rušit dohodu o dodávkách systémů S-400, a to i přes námitky Washingtonu. Podle něj se jedná o konečné rozhodnutí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Trump a Erdoğan | reprofoto: Sputnik

„Je konec,“ řekl Erdoğan v televizním rozhovoru pro Kanal 24 a zdůraznil, že dohoda byla podepsána a první dodávky se uskuteční v červenci. „Jsme nezávislé Turecko, nejsme otroci,“ vzkázal hrdě turecký prezident do Spojených států (SS)

Americký generál Curtis Scaparrotti, který stojí v čele amerického velitelství v Evropě, v úterý Senátu SS doporučil, aby zastavil dodávky bojových letounů F-35, pokud Turecko nakoupí systémy protivzdušné obrany S-400. Ovšem Turci je už zaplatili, tedy se bude jednat o další zlodějinu a svinstvo páchené americkými zmrdy.

„Pokud přijmou systémy S-400 a rozmístí je na tureckém území, pak budeme mít problém (…) s letouny F-35,“ uvedl velitel výboru. „Je to problém pro všechny naše letadla, ale v první řadě pro F-35. Moje nejlepší rada zní nepřipustit společný provoz F-35 se spojencem, jenž pracuje s ruskými systémy protivzdušné obrany, které pravděpodobně mají ty nejpokrokovější technologie,“ prohlásil Scaparrotti.

Američané podporují teroristy

Turecký prezident dále dodal, že jeho vláda zváží také nákup nejnovějšího ruského systému S-500 Prometheus. Tyto systémy Rusko zatím nemá ve výzbroji. Ruští experti však tvrdí, že se tento systém svými schopnostmi vyrovná americkému protiletadlovému raketovému kompletu THAAD. S-500 má být zařazen do služby v příštím roce.

Podle Erdoğana by se Spojené státy neměly snažit vnutit Turecku disciplínu prostřednictvím obchodních opatření. Přitom zdůraznil, že i Turecko má připraveno vlastní opatření.

Washington několikrát varoval Ankaru, že pokud koupí systémy S-400, pak na ni uvalí sankce v souladu se zákonem O boji s protivníky Ameriky za pomoci sankcí (CAATSA, Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, pozn. red.).

Dále se Erdoğan pozastavil nad stažením amerických sil ze Sýrie: „Ať si Spojené státy vezmou své zbraně ze Sýrie nebo je dají Turecku, ale ne teroristům,“ řekl Erdoğan. Turecko totiž považuje kurdské milice, včetně těch, které jsou součástí Syrských demokratických sil (SDF), za teroristy. A právě SDF jsou podporovány Spojenými státy. Ve Washingtonu tak nyní zvažují, zda nepřenechají část zbraní Kurdům, kteří bojují proti Islámskému státu.

Ve Spojených státech vládne Hluboký stát

Erdoğan je však přesvědčen o tom, že americký vůdce Donald J. Trump zaujal tvrdý postoj v otázce ohledně stažení vojsk ze Sýrie, přestože mu lidé z jeho okolí říkají „různé věci“. „Ve Spojených státech existuje řád, který můžeme rovněž označit za hluboký stát,“ poznamenal turecký prezident.

V Turecku označují pojmem „hluboký stát“ spiknutí nedemokratických sil z řad tajných služeb, armády, ústavního systému a mafie. Údajně mohou být napojeni na tureckého islámského učence Fethullaha Gülena, který je v exilu v SS.

Reklama: