V Rusku okomentovali držení civilních zajatců v táboře Spojených států v syrském Rukbanu

MOSKVA | Pozice Spojených států (SS) ohledně uprchlického tábora Rukban v Sýrii poukazuje na to, že jej Washington potřebuje k tomu, aby odůvodnil svou nezákonnou přítomnost v Sýrii. Na tiskové konferenci to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov. V táboře jsou násilím drženi civilisté, převážně ženy s dětmi.

Sergej Viktorovič Lavrov

Lavrov, Sergej Viktorovič podotkl, že byl v táboře uskutečněn průzkum, přičemž 95 % lidí uvedlo, že se chce dobrovolně vrátit do svých domovů. Podle ministra vláda v Sýrii oznámila, že se bude aktivně podílet na vybavování příslušných oblastí pro život vracejících se uprchlíků.

Zároveň ministr zahraničí poukázal na to, že ruská armáda spolu se syrskou vládou zorganizovala dva humanitární koridory, aby uprchlíci mohli opustit tábor. „Spojené státy však nyní začaly prohlašovat, že z daného tábora nebudou pouštět uprchlíky,“ prohlásil Lavrov, Sergej Viktorovič.

Ruský ministr zahraničí také zdůraznil, že se Rusko zajímá o to, jak je americká armáda na území v oblasti tábora zásobována vším potřebným. „Ukázalo se, že jsou zásobování ze zahraničí — z Iráku nebo z Jordánska. Pokud se však tak bojí o civilisty, kteří se v táboře Rukban ocitli ve velmi těžké situaci, pak mělo být možné zásobovat je vším potřebným, a nikoliv pomocí banditů, kteří kontrolují velkou část území v zóně At Tanf,“ uvedl ministr.

„A skutečnost, že od toho Američané opouštějí, skutečnost, že požadovali pouze humanitární konvoj z Damašku, a skutečnost, že nyní lidi nepouští a ve skutečnosti je drží jako rukojmí, vede k jedné velmi nepříjemné myšlence. Tedy, že Američané tento uprchlický tábor potřebují k tomu, aby tak mohli i nadále odůvodňovat svou nezákonnou vojenskou přítomnost,“ řekl závěrem Sergej Viktorovič Lavrov.

Reklama: