Huawei podala žalobu na Spojené státy

PEKING | Čínská společnost Huawei podala žalobu proti vládě Spojených států (SS) kvůli prohlášením o používání jejích technologií čínskou vládou za účelem špionáže, společnost o tom informuje na svých webových stránkách. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační foto: Huawei

Podle zprávy čínské společnosti Huawei podala žalobu k oblastnímu soudu v Texasu. Společnost v prohlášení udává, že Kongres SS nepředložil žádné důkazy, které by odůvodnily zavedená omezení na výrobky Huawei. Minulý týden Kanada rozhodla o zahájení procesu vydání Meng Wan-čou do Spojených států.

Dne 1. prosince 2018 byla finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou zatčena v kanadském městě Vancouver, údajně za neplnění amerických sankcí vůči Íránu, což není její povinnost, jelikož není občankou Spojených států a dle mezinárodního práva se na ní americká legislativa mimo území SS nevztahuje.

Její zatčení bylo kritizováno Pekingem, který vyzval kanadské úřady, aby pustily čínskou státní příslušnici.Jedná se o zločinecké vynucování teroristických sankcí, které jsou uloženy na Írán v rozporu s mezinárodním právem.

„Tyto tvrdé zákroky Spojených států na technologický gigant začaly minulý rok, když Washington vyzval poskytovatele bezdrátových a internetových služeb v řadě zemí, aby přestali používat zařízení Huawei,“ uzavírá agentura.