V Egyptě byly nalezeny ztracené artefakty Tutanchamona

KÁHIRA | Ve skladišti Luxorského muzea v Egyptě byly nalezeny chybějící díly miniaturního modelu člunu faraona Tutanchamona. Ty byly téměř půl století považovány za ztracené. O události informoval portál Live Science.

Ilustrační snímek | foto: youtube.com

Uvádí se, že se jedná o artefakty, které nalezl britský archeolog a egyptolog Howard Carter. V roce 1922 tento badatel v údolí Králů poblíž Luxoru objevil Tutanchamonovu hrobku. Dané nálezy byly považovány za ztracené, a to již od roku 1973, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V krabici, která byla nalezena v muzeu, se nacházela dřevěná stěžeň a další části miniaturního modelu lodi. Tyto předměty byly kladeny do hrobů, aby se zemřelí v posmrtném životě mohli pohybovat po vodě a rybařit.

„Jde o nejpodivnější objev v celé mé kariéře. Je neuvěřitelné, že po mnoha letech existuje ještě možnost odhalit nové tajemství spjaté se ‚zlatým faraonem‘ Tutanchamonem,“ řekl archeolog Muhammad Atva.

Faraon Tutanchamon (1341-1323 př. n. l.) je považován za jednoho z nejvýraznějších vládců starověkého Egypta za dob Nové říše. Tento vládce přitahuje pozornost vědců především svou záhadnou smrtí ve věku dvaceti let, ale také „prokletou“ hrobkou. Ta měla podle novinových článků z poloviny 20. století zahubit několik vědců, kteří se podíleli na jejím otevření.

Reklama: