Bibi Netanjahu vyhrožuje, že zablokuje Íránu tranzit ropy

JERUZALÉM | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že jeho země je připravena použít své námořnictvo, aby zablokovalo íránské zásilky ropy, pomoci kterých Teherán obchází jednostranně uložené vůči němu americké sankce. Izrael zároveň vyžaduje podporu mezinárodní společnosti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Benjamin Netanjahu

„Írán se snaží překonat sankce prostřednictvím skrytého pašování ropy po moři. Jakmile se tyto pokusy rozšíří, námořnictvo bude mít důležitější roli v úsilí o zablokování těchto iránských akcí,“ řekl Netanjahu během středečního slavnostního ceremoniálu absolvování námořních kadetů v Haifě.

Izraelský premiér nevysvětlil, jak přesně relativně malé námořnictvo jeho země zavede blokádu proti íránským ropným tankerům, ale zdůraznil, že izraelští námořníci jsou dobře vyškoleni a schopni provádět námořní mise proti nepřátelům.

Dříve Spojené státy (SS) hrozily sankcemi státům, které budou nakupovat íránskou ropu. Tlak však nebyl úspěšný, proto řada zemí dostala od SS výjimky, které dosud umožňují pokračovat v ropném obchodu s Teheránem.

Írán ze své strany oznámil, že jeho ozbrojené síly budou zabezpečovat zásilky ropy proti jakékoliv hrozbě. Zvláštní pozornost je věnována bezpečnému proplouvání úzkým Hormuzským průlivem, který spojuje Perský záliv s ostatním světem, který by Írán mohl uzavřít a žádná ropa z Perského zálivu by se do světa nedostala.

Reklama: