Miloš Zeman: Zabránění vstupu člena ruské delegace do ČR je hloupá provokace

PRAHA | Za hloupou provokaci považuje český prezident Miloš Zeman nevpuštění člena delegace ruského ministerstva průmyslu a obchodu do České republiky. Zeman to prohlásil ve čtvrtek večer v televizi Barrandov. Zároveň varoval, že to může narušit hospodářskou spolupráci, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Miloš Zeman a Jaromír Soukup – Týden s prezidentem – repro: TV Barrandov

„Já to považuji za hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpět,“ řekl prezident a dodal: „A protože zde byla mezivládní komise, která má pro dobré hospodářské vztahy svůj význam, tak by to na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci. “

Zeman tvrdí, že nad touto situací nelze mávnout rukou. „Jsou lidé, kteří nedělají nic jiného než hloupé provokace,“ dodal. „Moskva považuje rozhodnutí českých úřadů za neopodstatněné. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova,“ uvedla, že tento krok nezůstane bez odezvy.

„Incident považujeme za neslýchaný příklad nepřátelského počínání české strany, která tak demonstrovala pohrdání základními normami diplomatické slušnosti. Podobné konfrontační výpady samozřejmě nezůstanou bez adekvátní reakce z naší strany,“ prohlásila Zacharova, Marija Vladimirovna.

Zeman ve středu na Pražském hradě jednal s ruskou delegací vedenou ministrem průmyslu Denisem Valentinovič Manturovom. Jeho delegace přicestovala v pondělí do Prahy na jednání s partnerským resortem a na zasedání mezivládní komise.

Jak v úterý informovala rozhlasová stanice Echo Moskvy, ruského diplomata zastavili v pondělí na pražském Letišti a z „bezpečnostních důvodů“ ho vrátili do Moskvy.