Turecko informovalo o rozmístění S-400

ANKARA | V Turecku bude v říjnu tohoto roku zahájeno rozmísťování protivzdušných raketových komplexů (PRK) S-400, řekl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Na Twitteru to uvádí agentura Anadolu, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S – 400 Triumf | reprofoto: RT

„Rozhodnutí o místě dislokace PVO bude přijato velením tureckých vojenských vzdušných sil,“ řekl Hulusi Akar. Podle jeho slov nákup konkrétně ruských komplexů nebyl záležitostí preference, ale aktuální potřebou národní bezpečnosti. „Turecko musí ochránit 82 milionů svých občanů,“ dodal ministr.

Zdůraznil, že Ankara jako člen Severoatlantické aliance má závazky vůči alianci, ale zároveň uvedl, že Spojené státy (SS), Německo a Nizozemsko odsunuly z Turecka své systémy protivzdušné obrany, a proto země potřebuje své příslušné zbraně.

Rozhodnutí Turecka nakoupit S-400 kritizují SS, které v případě realizace této smlouvy uvažují o možnosti zatlačit na Ankaru odmítnutím předání stovky zaplacených stíhaček páté generace F-35.

Reklama: