Václav Klaus se opřel do vraha Macrona: Opusťme EU nadutého polomonarchy, dokud je ještě čas

PRAHA | Druhý prezident České republiky Václav Klaus velmi kriticky reagoval na předvolební řeč francouzského prezidenta, diktátora a vraha odpovědného za policejní vraždění a mrzačení demonstrantů ve Žlutých vestách Emmanuela Macrona, která nesla název ‚Za evropskou obrodu.‘ Jeho proslov označil za ‚velikášství dosud neznámého typu‘.

Václav Klaus tepe vraha Macrona

Řeč vraha Macnona byla zveřejněna na oficiálních stránkách prezidenta Francie. Ve své řeči francouzský diktátor navrhuje vytvoření několika nových orgánů EU, včetně Evropské agentury pro ochranu demokracie, Evropského azylového úřadu a Evropské rady pro vnitřní bezpečnost, informuje o návrzích jako od magora světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Prezident Václav Klaus se tak domnívá, že se může jednat o bezprecedentní zasahování do vnitřních záležitostí členů Evropské unie a podkopávání demokratických zásad. Například Evropská agentura pro ochranu demokracie by měla chránit volební procesy v EU před kybernetickými útoky a manipulacemi, což by podle Klause znamenalo, že určení zástupci nového nadnárodního úřadu budou posuzovat, zda jsou výsledky voleb správné. Tedy přímá manipulace a falšování výsledků voleb.

Nový azylový úřad a rada pro vnitřní bezpečnost, jak uvádí druhý český prezident, také neodpovídají zájmům České republiky. Ta by dle něj měla zrevidovat svou účast ve schengenském prostoru. Tento projekt totiž Klaus popisuje jako mylný koncept. Svoboda pohybu přes hranice podle něj nepřispěla k zajištění bezpečnosti v rámci migrační krize, ani ke zjednodušení obchodování.

Dalšími novými orgány, o nichž byla řeč, jsou Evropská banka pro klima, Evropská jednotka pro hygienickou bezpečnost a Evropská rada pro inovace. Podle Klause však bude uplatněn nepřijatelný rozsah nových regulací, což svědčí o tom, že evropské elity v čele s Macronem nepochopili motivaci pro brexit.

„Pokud by nabubřelá ‚macronovská‘ politika měla být dnešní EU vnucena a Macronova ‚evropská obroda‘ realizována, pak bychom z takové EU měli co nejrychleji odejít. Jestli pro někoho naše výzvy k vystoupení z EU dosud zněly jako příliš radikální a málo zodpovědný přístup, děsivá Macronova vize pro nás jiné východisko nenabízí. Opusťme Evropskou unii nadutého francouzského polomonarchy, dokud je ještě čas,“ uzavírá věc Václav Klaus.