V Číně a Etiopii stáhli z provozu všechna letadla typu Boeing 737-8 MAX

PEKING – ADDIS ABEBA | Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) vydal v pondělí nařízení, které dočasně pozastavuje lety všech letadel typu Boeing 737-8 MAX. Informovala o tom agentura AP.

Trosky havarovaného letounu v Etiopii

Stroj tohoto typu patřící společnosti Ethiopian Airlines se v neděli ráno zřítil krátce po startu z letiště v Addis Abebě, přičemž zahynulo všech 157 lidí na palubě.

CAAC uvedl, že příslušné nařízení vydané v pondělí o 9:00 pekingského času potrvá následujících devět hodin. Úřad také informoval, že k tomuto kroku přistoupil z obav o bezpečnost a poukázal na to, že loni v prosinci za podobných okolností havaroval stroj tohoto typu nedaleko indonéského pobřeží. Nehodu nikdo nepřežil.

CAAC dodal, že další nařízení vydá po konzultaci s americkou federální leteckou správou a společností Boeing v souvislosti s přijatými bezpečnostními opatřeními.

Ke stejnému kroku přistoupila v pondělí i letecká společnost Ethiopian Airlines. „Po tragické nehodě linky ET 302 …. se Etiopské aerolinie rozhodli s účinností od 10. března zakázat start všech letadel B-737-8 MAX,“ napsala státem vlastněná společnost ve svém stanovisku na Twitteru.

Co bylo příčinou havárie, je stále neznámo. Nicméně, jak uvedli v letecké společnosti, krátce po vzletu pilot letadla hlásil nějaké problémy a požádal o povolení k návratu do Addis Abeba.

Slovenská média informují o tom, že na palubě letadla Boeing-737-800 MAX etiopské letecké společnosti Ethiopian Airlines, které v neděli havarovalo, byli nejméně čtyři Slováci. Mezi nimi byli syn, dcera a manželka poslance Národní rady Antona Hrnka (SNS), ten tragický osud své rodiny potvrdil.