Americká agrese: Bezpilotní letoun SS páchal špionáž u západních hranic Ruska

MOSKVA | Strategický bezpilotní letoun RQ-4B Letectva Spojených států amerických provedl průzkum u západních hranic Ruské federace, informuje o tom monitorovací web PlaneRadar.

RQ-4A Global Hawk

Podle informací portálu v neděli ráno americký dron s palubním číslem 10-2043 vyletěl z italské letecké základny Sigonella, následně asi pět a půl hodiny kroužil nad Litvou podél hranic Kaliningradské oblasti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Následně bezpilotní letoun přeletěl přes Lotyšsko do vzdušného prostoru Estonska a čtyři hodiny prováděl průzkum západních hranic Pskovské a Leningradské oblasti.

„Na zpáteční cestě RQ-4B provedl sérii průletů podél hranice Kaliningradské oblasti a ve 21:30 se vrátil na leteckou základnu do Itálie,“ píše web.

Zahraniční špionáž u hranic Ruské federace

V poslední době se aktivita zahraničních průzkumných letadel a dronů na ruských hranicích výrazně zvýšila. Letadla byla zaznamenána jak v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje, tak v blízkosti západních hranic země.

Například na začátku listopadu loňského roku zaznamenali ruští vojáci americké průzkumné letadlo nad Černým mořem. Spojené státy (SS) tehdy doprovod jejich letounu stíhačkou Su-27 zkritizovaly a označily akci ruské posádky za nebezpečnou. Ministerstvo obrany RF však takové obvinění popřelo.

Podle vojenského oddělení měly jednotky radiotechnických sil letectva v minulém roce doprovodit více než 980 tisíc vzdušných objektů. Přitom asi tři tisíce z nich tvořily cizí bojové letouny, včetně tisícovky průzkumných letadel.