Ptám se jinak. Hosty v talk show netlačím do předem daných odpovědí nebo témat

ROZHOVOR | „Snažím se neskákat do řeči. Chci, aby se něco dozvěděl divák od hosta. Ne ode mne,“ říká Alena Hájková o tom jak vede moderování své talk show pro video kanál VIP TV společenského internetového magazínu VIPosobnosti.cz. Dodává, že v DVTV, ČT nebo bulváru mají úplně jiné cíle, záměry. „Moderátor by měl umět vést hosta, rozhovor, ptát se, mluvit jasně věcně, stručně,“ míní.

Alena Hájková | foto: soukromý archív Aleny Hájkové (Jakub Ludvík)

Alenu Hájkovou znám mnoho let. Tak dlouho, že když oba vzpomínáme, jak dlouho se známe, tak ani na to nepřijdeme, jaká je to věčnost. Možná právě proto, mě zaujalo, že dáma, která ve společenských kruzích je ta, která organizuje společenské akce a proto není až tak moc vidět, se rozhodla „postavit“ se před kameru a zvát si hosty a s těmi vést pro nás absolutně nezvyklý druh rozhovoru.

Její talk show jsou jako něžné pohlazení po duši, kdy rozhovor je veden v příjemné a milé atmosféře. Pozitivní energie je dále předávána divákům. Nedalo mi to a musel jsem dnes už i moderátorku Alenu Hájkovou požádat o rozhovor a s Vámi se podělit o to, že se můžete dívat i na příjemné rozhovoru, které vede milá, sympatická dáma na úrovni, což je pravým opakem toho, co nám nabízí Česká televize a nebo internetová DVTV.

Mohu předem o Vás prozradit, že píšete pro společenský magazín VIPosobnosti.cz, pořádáte prestižní společenské akce a vloni jste začala natáčet video rozhovory s významnými osobnostmi, které by se dali označit jako VIP.  Co Vás vedlo k Vaši práci a proč jste se rozhodla jít do nové disciplíny a z pozadí jste předstoupila před objektiv kamery, kdy zpovídáte Vaše hosty?

Ano, je to tak, začínala jsem se psaním v roce 2003 do mainstreamových médií. Přišla jsem tehdy s nápadem a tématem etiketa, společenské vystupování. To jsem později rozšířila do psaných rozhovorů, později založila vlastní společenskou agenturu, magazín a navázala tak na letité zkušenosti. Vloni jsem toto vše rozšířila o video rozhovory.

doc. MUDr. Jan Měšťák a Alena Hájková
foto: soukromý archív Aleny Hájkové

Také společenské akce, které jsem vymyslela nebo dostala organizačně na starost byly v podobném duchu.  Nejraději dnes vzpomínám na koncert ve Španělské synagoze, který jsem produkovala, a kde byl mým hostem Karel Gott a doc. Jan Měšťák.

Myslím, že člověk by se měl věnovat tomu, čemu rozumí, co ho baví a k tomu jít dál ruku v ruce s dobou a trendy. Například když umíte šít, budete se posunovat v čase podle módních trendů, ale musíte umět šít, ne štupovat. A tím se dál rozvíjet, vyvíjet, poznávat nové lidi, technologie. Škála možností je široká, důležité je si vybrat tu, ve které máte pevné základy a ty, jak jsem zmínila dál rozšiřovat.

Jan Měšťák: Odchod lékařů do ciziny není etický

Jak volíte osobnosti, které si zvete do své talk show? Co je rozhodující, aby se někdo usadil proti Vám a byly mu kladeny otázky, které v dnešním mediálním prostoru jsou naprosto nezvyklé?

Převážně se výběr hostů odvíjí nejen od vzájemných sympatií, vzájemných zkušeností a alespoň některých témat, která nás spojují. Pozvat si do takového formátu pořadu, talk show hosta s oborem, kterému nerozumíte není dobré. Rozhovor pak není přirozený, plynulý, otázky máte předem nachystané na papíře, odkud je čtete a když vám host spontánně odpoví, a vy tématu nerozumíte, nemůžete přirozeně reagovat. A divák to jistě pozná. Na druhou stranu profesionál musí zvládnout jakýkoliv rozhovor, „vykličkovat“, vyvést hosta, někdy i sám sebe (smích) ze zapeklitých situací.

Důležité je vědět, co chcete rozhovorem sdělit, mít cíl a vědět, že přirozenost je základ.

Samozřejmě, že vůbec nevím vše a velmi ráda se dozvím nové věci. Moji hosté jsou lidi s úžasnými obohacujícími životními zkušenostmi, mají určitý přesah, co předat. A nemusí to být zrovna jen starší generace. Také mnoho malých lidí se dokázalo v dnešní obrovské konkurenci prosadit a teď sbírají životní zkušenosti, které budou později předávat dál.

Alena Hájková a Jan Čenský | foto: soukromý archív Aleny Hájkové

Jan Čenský: Důležitá je pro mě řeč těla a životní zkušenosti

Nezvyklé jsou asi tím, že hosty netlačím do předem daných odpovědí, témat, nebo se ptám jinak. A řekla bych, že by se ani nedali „nalákat“ na rozhovor o jejich zkušenostech a pak přejít během rozhovoru k naprosto odlišným tématům. Ode mne by to bylo nefér. Nedivila bych se, kdyby mi po druhé otázce nenávratně utekli.

Všiml jsem si, že nehledáte kontroverzi a že necháte své hosty plynně odpovídat, že jim neskáčete do řeči, tak jak je třeba u moderátorů ČT nebo DVTV. Jdete tak proti proudu dnešních lidí? Co je zatím, že Vaše rozhovory jsou milé a voní člověčinou?

Snažím se neskákat do řeči. Chci, aby se něco dozvěděl divák od hosta. Ne ode mne. Oni jsou tam ti důležití. Já bych tam měla být jen jako prostředník, průvodce. Příjemné jsou přirozeně plynoucí a rozvíjející se rozhovory, který mají svůj příběh.

V DVTV, ČT nebo bulváru mají úplně jiné cíle, záměry, potřebují se dozvědět konkrétní odpověď. Mají jasně vymezený čas, téma i formát. Jsou různí moderátoři a tím je to pestré, někdy zajímavé, jindy méně. Někteří jsou klidní, rozvážní, jiní naopak dokážou strhnout, upoutat.

Moderátor by měl umět vést hosta, rozhovor, ptát se, mluvit jasně věcně, stručně. Host ne tak úplně. Není to jeho profese. Na druhou stranu by měl umět kultivovaně, vyjádřit, co chce sdělit.

Radíte se s někým, kde hledáte motivaci, invenci? Ještě se setkáváte s Karlem Gottem, se kterým jste nejen spolupracovala a vždy říkala, že on vás motivoval a naučil mnohému?

Neradím. Názorů i těch skvělých je hodně, já si musím umět najít vlastní cestu, způsob. Ale samozřejmě se poradím se svým hostem, o čem by měl rozhovor být a kam ho budeme společně přibližně směřovat, už jen proto, aby rozhovor byl příjemný.

Ano, s Karlem se vidíme občas. Máte pravdu je mým celoživotním vzorem, guru.  Nedávno jsme spolu mluvili telefonicky. Povídali jsme si o jeho nové knize, zavzpomínali na společného kamaráda Arnošta Lustiga a samozřejmě nevynechali ani média. Když mi řekl „Děláš to dobře“, dostala jsem ohromnou chuť do práce.

Alena Hájková a Karel Gott | foto: soukromý archív Aleny Hájkové

Povzbuzení a pochvala od člověka, kterému důvěřujete, vážíte si ho je k nezaplacení. A to je ta motivace. Invence je něco, co ve správný čas přijde, je potřeba to nacítit a ve správnou chvíli přeměnit v pozitivní energii.

Velmi mě zaujal a obohatil i rozhovor s moderátorem Janem Čenským. Je to opravdu persona a profesionál. Lidí, kteří vám utkví v paměti a provází vás životem je více. Velkou oporou mi vždy byl i docent Jan Měšťák, který mi dal důvěru a byl mým hostem na všech mých akcích.

Koho jste už před kamerou zpovídala? Kde je možné Vaše rozhovory vidět a na jaké další persony se můžeme těšit?

Rozhovory jsou nyní ke zhlédnutí na www.VIPosobnosti.cz, VIP TV. Mezi mými hosty byl například MUDr. Jan Pirk, sportovec tělem i duší, přední kardiolog, je pro mnohé lidi nejen lékařem, ale přímo Pánem Bohem, plastický chirurg doc. Jan Měšťák, který má krásné životní motto „Hledejme na lidech to dobré, to negativní máme všichni“. Skvělý je i jeho kolega, doktor Libor Kment, jehož adrenalin, který čerpá na surfu mořských vln je více jak obdivuhodný.

Karel Urban: Rád navracím ženám chuť do života

Libor Kment: Občas operuji i na surfu

Moc hezky se mi povídalo, jak už jsme zmínila s moderátorem Janem Čenským, který se věnuje i lektorské činnosti v oboru komunikace. Své životní zkušenosti dokázal velmi přesně a zajímavě přenést právě do oboru, který je nejen zajímavý, ale pro umění jednat, vycházet s lidmi velmi důležitý, a podle mě opomíjený.

Těšit se můžete na módního návrháře Osmana Laffitu, který velmi poutavě vypráví o svém vidění krásy, módě, designu, se kterým se u něj doma ocitnete rázem v jiném světě. Zajímavých lidí, kteří něco vybudovali, mají o čem mluvit je neuvěřitelné množství. Může to být třeba i zahradník, architekt, malíř, fotograf, šéf či majitel firmy. Důležité je, abychom si vzájemně „sedli“, naladili se na sebe, na diváka, protože ti jsou dnes velmi nároční. Nabízí se jim nepřeberné množství informací.

Zatím byli hosté Vaší talk show jen muži. Je to náhoda? Která z žen bude u Vás před objektivy kamer jako první přivítána? A na koho dalšího se mohou Vaši diváci do budoucna těšit? Prozraďte.

Není to úplně náhoda. Přijde mi to přirozené a zajímavé. Muži se k ženám chovají jinak. Mluví jiným tónem, mají odlišnou řeč těla a v neposlední řadě říkají věci jinak, než když proti nim sedí opět muž. A tak to platí i naopak. Ale rozhovoru se ženami se apriori nebráním.

Je složitá volba tématu rozhovoru? Mohou do tématu Vaši hosté zasahovat, nebo je téma rozhovoru důvodem, že byla právě pozvána dotyčná osobnost? Nebo právě pozvaní jsou pro Vás inspirací, jak budete rozhovor vést a jaké otázky budete klást?

Je i není. O tom už jsem mluvila. V rozhovoru se prezentuje host se svým know how, myšlenkami, životními zkušenostmi. Ta inspirace, o které tady také mluvím přichází někdy v průběhu rozhovoru, který se vyvíjí jako příběh. Je to nádherná, kreativní práce.

Disciplína, kterou jste si zvolila, natáčení ve vysoké kvalitě a na profesionální úrovni, není určitě levnou záležitostí. Podařilo se Vám najít sponzory, kteří se podílejí na Vaší talk show? Jak je vůbec v dnešní době v této branži složité najít vhodné a dostatečné financování?

Jsem ráda, že mně režisér Jiří Adamec, který byl také jedním z mých hostů, doporučil profesionálního kameramana, který ví, co má dělat, má představu, jak bude obraz ve výsledku vypadat. Naše spolupráce je taková, že každý si děláme svoje a vzájemně si do toho nemluvíme. Respektujeme se.

Sponzory se mi najít podařilo, jsem tomu velmi ráda, protože dnes si každý velmi pečlivě rozmýšlí, na co peníze uvolní. Jinak bychom nemohli tyto rozhovory natáčet. Každý, kdo si nechal natočit klip, reklamu ví, v jakých částkách se pohybujeme.

Sponzor mi nedává „jen“ peníze, ale především důvěru.

Závěrem snad už jen poslední otázku. Jak vysoko jste si položila laťku svého úspěchu se svou novou talk show, čeho všeho byste chtěla dosáhnout a je nějaký vysněný host, který by byl absolutní veličinou a byl tak pro Vás vlastně jako host před kamerami s Vámi nepřekonatelný?

Vysokou laťku nastavili moji hosté. Jsem ráda, že většina z nich mě již desítky let provází životem, dávají mi opět důvěru, kterou se jim snažím splácet korektním přístupem. Povídám si s nimi o jejich životních zkušenostech, hodnotách. Líbí se mi na nich jejich mnohovrstevnatost.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchu ve Vaší pozoruhodné práci.

Děkuji.