Vědci v Grónsku našli stopy antické sluneční apokalypsy

NUUK | Geologové našli v ledech Grónska stopy mocné erupce na Slunci, která se odehrála přibližně v roce 660 před naším letopočtem. Mohlo by to dnes vyvolat kolaps civilizace, stojí ve článku, který zveřejnil časopis PNAS. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Kdyby se ta bouře odehrála v dnešní době, měla by vážné následky. Náš objev ukazuje, že možnost podobných erupcí dnes podceňujeme. Všechno to svědčí o tom, že musíme najít způsob, jak lépe předpovídat a bránit se před těmito kataklyzmaty,“ prohlásil vědec Raimund Muscheler ze švédské univerzity v Lundu.

Na Slunci pravidelně dochází k erupcím – časově krátký výron záření a plazmatu ze Slunce. Silné erupce pronikají magnetickým polem Země, v důsledku čeho je narušeno fungování systémů radiového spojení, družic, ohrožují zdraví kosmonautů na Mezinárodní vesmírné stanici a oběžné dráze.

Například kvůli erupci na Slunci v roce 1989 Kanada přišla o velkou část elektrické sítě, což způsobilo ztráty v hodnotě 13,2 milionů dolarů. Podobná vesmírná katastrofa proběhla v listopadu 2003, tehdy erupce připravila Švédsko o elektřinu na několik hodin, poškodila observatoř ACE a dočasně oslepila sondu SOHO.

Reklama: