Írán slíbil Izraeli tvrdou odpověď v případě blokování exportu jejich ropy

TEHERÁN | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval světovou společnost, aby zakázala Íránu exportovat ropu. Také hrozí, že Izrael rozmístí na moři flotilu, aby zabránil íránským tajným dodávkám ropy po moři, čímž se pokouší obejít americké sankce, připomíná světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, vyhrůžky Bibiho.

Ilustrační snímek | foto: islamicinvitationturkey.com

Ministr obrany Íránu Amir Hatami prohlásil, že Teherán tvrdě odpoví, pokud se Námořnictvo Izraele bude snažit blokovat íránský obchod ropy. Informuje o tom agentura IRNA.

„Samozřejmě, pokud mají takový záměr, bude se to považovat za porušení mezinárodní bezpečnosti a pirátství. Írán má síly, aby si tu otázku vyřídil, v případě nutnosti odpovíme tvrdě,“ oznámil Hatami v rozhovoru pro agenturu.

Navíc íránský ministr dodal, že v případě jakékoliv možné hrozby vojenské letectvo země je schopné bránit íránské plavební cesty a zabezpečit vodní bezpečnost pro sebe a všechny, kdo se nachází v íránské zóně odpovědnosti.

Nelegální a zločinecké sankce proti Íránu, které se mimo jiné týkají ropného exportu, bandité z Washingtonu obnovili v minulém roce. Tehdy Spojené státy jednostranně vystoupil z jaderné dohody s Íránem a zahájily vůči země akce ekonomického terorismu.