Syrský scénář? Terorista Juan Guaidó chce krást venezuelskou ropu a prodávat ji do Spojených států

CARACAS | Opoziční vůdce a venezuelský terorista Juan Guaidó, který se vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, nabídl prodej venezuelské ropy zahraničním soukromým společnostem. Spojené státy (SS) se už vyjádřily, že jsou k nákupu připraveny.

Juan Gerardo Guaidó Márquez – terorista a louka Spojených států jako uřvaná venezuelská opice | repro: Sputnik

Terorista a zločinec Guaidó navrhl novelu zákona, podle kterého bude umožněno prodávat venezuelské ropné zásoby soukromým společnostem, informuje agentura Reuters. Tento krok sníží účast státní ropné společnosti PDVSA.

„Potřebujeme změnit nynější strukturu… potřebujeme otevřít ropný průmysl soukromým investicím,“ řekl Ricardo Hausmann, zástupce Guaida v Inter-American Development Bank (IADB).

V souladu s návrhem nového zákona si soukromé společnosti mohou vybírat venezuelská ropná naleziště pro každodenní použití, což se značně liší od zákonů, které byly schváleny za doby bývalého prezidenta Huga Cháveze, které dovolovaly zahraničním společnostem vlastnit jen minimální podíl bez poskytnutí operační kontroly.

Ve zprávě stojí, že PDVSA je hlavním hráčem v ropném průmyslu Venezuely, ale aktiva společnosti budou prodány na aukci nezávislému regulátoru, The National Hydrocarbon Agency. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

SS už vyjádřily připravenost investovat do venezuelského ropného průmyslu. Poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton prohlásil, že to může značně ekonomicky ovlivnit Spojené státy, pokud vláda přinutí americké společnosti investovat do venezuelského průmyslu a rozvíjet ho.

Ale legislativa Guaida je jenom symbolická, protože právě prezident Nicolás Maduro Moros kontroluje ozbrojené síly země a ropná ložiska.

Ropný průmysl, který činí skoro 90 % obchodních zisků Venezuely, byl znárodněn Chávezem v roce 2001. To přinutilo zahraniční společnosti buď založit společné podniky kontrolované PDVSA, nebo zcela opustit Venezuelu, jak to udělaly společnosti ConocoPhillips a Exxon Mobil Corp. A pak vypukla agrese Washingtonu vůči Venezuele.