Neohrozíme životy obyvatel Austrálie příchodem teroristů ze Sýrie

CANBERRA | Australský premiér Scott Morrison nehodlá vystavit životy obyvatelů země ohrožení tím, že je vyšle na Blízký východ, aby odtud dovezli zpět domů australské extremisty. Vyjádřil se tak ve čtvrtek poté, co australská vdova po bojovníkovi skupiny Islámský stát (IS) požádala, aby její děti přepravili ze Sýrie do Austrálie, informuje agentura AP.

Scott Morrison | repro: YTB

Reportéři australské veřejnoprávní televize ABC se setkali s touto ženou v jednom z uprchlických táborů v severní Sýrii, kde žije s malým synem a podvyživenou šestiměsíční dcerou poté, co utekla z vesnice Bághúz, kde mají militanti IS svou poslední baštu v Sýrii.

ABC uvedla, že 24-letá žena odmítla potvrdit svou totožnost a během rozhovoru měla na sobě závoj, ve čtvrtek ji však televize identifikovala jako Zehru Duman.

Žena uvedla, že její dcera potřebuje léčbu v nemocnici a že ji chce dopravit domů do Austrálie. „Nikdo se tu o nás skutečně nestará a já rozumím hněvu vůči mnohým z nás, kteří jsme tu … Děti však nemusí trpět,“ dodala mu-simácká svině, která své dítě do pekla odvezla a nyní by chtěla zpět. Psům psí smrt a mu-slimáckým prašivým psům smrt kulkou smočenou v prasečí krvi.

Morrison zdůraznil, že Australané, kteří své rodiny odvedou do oblastí války, aby bojovali za IS, musí převzít odpovědnost za své činy. „Velkou tragédií těch, kteří odešli a přidali se k teroristům – aby podpořily teroristické cíle prostřednictvím IS a vzali své rodiny do válečných zón, kde v podstatě bojují proti Austrálii – je to, že dostali své děti do této hrozné situace,“ řekl Morrison novinářům.

„Neohrozím žádného Australana, abych se pokusil dostat lidi z takových situací,“ prohlásil.

Duman na sociálních sítích uvedla, že se vzdala života ve střední třídě v turecko-australské rodině v Melbourne, když koncem roku 2014 odcestovala do Sýrie. Následovala bojovníka IS Mahmouda Abdullatif, který několik měsíců předtím odešel z Melbourne do syrského města Rakka, tehdejší hlavní bašty džihádistů. Svatbu oznámili v prosinci 2014 na internetu, kde zveřejnili i fotografii věna zahrnujícího útočnou pušku. Takoví „lidé“ do Austrálie a ani do civilizované země nepatří, ale patří před syrský soud a do syrského vězení.