V Izraeli tvrdí, že Írán buduje v Sýrii továrnu na rakety

JERUZALÉM | Izraelská společnost ImageSat International (ISI) ve středu zveřejnila družicové snímky, které mohou odhalovat budování íránské vojenské infrastruktury v Sýrii. Jak upozorňuje deník Jerusalem Post, objekty připomínají továrnu na výrobu raket.

Zkouška íránské balistické rakety | repro: Sputnik (© AP Photo / Omid Vahabzadeh)

Na snímcích lze vidět tři velké, protáhlé budovy, nově vybudovanou vodárenskou věž, plot, či zeď, která komplex obklopuje, a množství dodávek a autobusů, které čekají před vstupní bránou. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jerusalem Post podotýká, že komplex se nachází ve městě Safita, východně od Tartúsu na pobřeží Středozemního moře a asi osm kilometrů od hranice s Libanonem. V blízkosti se navíc nachází ruský systém protivzdušné obrany.

Podle ISI zmapované objekty připomínají továrnu na výrobu balistických střel v íránském Khojiru. Nicméně snímky nezachytily žádné opevněné struktury nebo raketová sila, což nasvědčuje, že v továrně zatím nebyly vyrobeny žádné hlavice nebo raketové motory.

Minulý měsíc izraelská televizní společnost Channel 12 oznámila, že Írán poblíž ruské letecké základny Hmímím v Latákii údajně provozuje továrnu na výrobu přesně naváděných střel. Této aktivitě Íráncům měla pomáhat syrská vláda a organizace Hizballáh.

Minulý srpen společnost ISI oznámila, že se jí podařilo na severozápadě Sýrie odhalit další íránskou továrnu, která vyrábí rakety, jež mohou zasáhnout Izrael.