Divadélko jménem ODS

Je pravda, že Václav Klaus ml. neměl v úterý právě šťastný den. U nesporně inteligentního muže jako je on, přirovnání, které použil ve sněmovně, pokud jde o schvalování předpisů EU, k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů, bylo hloupé a nepochopitelné.

Jiří Paroubek

Václav Klaus ml. však irituje šéfy ODS svým jednáním dlouhodobě. Je vždy originální, často se vyjadřuje velmi nekonformně a také nekorektně. Nepřekvapuje proto, že měl ve volbách do sněmovny vysokou osobní podporu vyjádřenou preferenčními hlasy. ODS se v poslední době pohybuje se svými volebními preference někde mezi 13 – 15% hlasů voličů.

To není sice tak příšerné, jako byl výsledek této strany ve sněmovních volbách v roce 2013. Ale je to stále podstatně méně, než kolik ODS dosahovala v éře svých silných předsedů Václava Klause st. a Mirka Topolánka. Vyhodit z poslaneckého klubu strany svého, pro veřejnost nejzajímavějšího poslance dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu, je politicky nesebezáchovný čin. Ne snad, že by to bylo přímo politicky sebevražedné, ale chytré to není. Předseda ODS Fiala se mohl přeci od slov Václava Klause ml. okamžitě distancovat, říct, co si myslí a tím by celou záležitost ukončil.

Nepochybuji o tom, že by třeba už za týden byl s poslancem Klausem nějaký další problém. Ale taková je politika. Solitérní lidé a solitérní politici si prostě zasluhují určitý prostor, větší, než šedivé myši. Prostě Václav Klaus ml. se chová dlouhodobě jako primadona. A předsedovi ODS Fialovi se nepodařilo jeho nesporný politický talent a intelekt zapojit plně do služeb občanských demokratů.

Reakce Václava Klause st., který bouřlivě vystoupil na podporu svého syna, a vyzval k vytvoření nové ODS, byla ale trochu přehnaná. Nechci schopnosti a možnosti obou Klausů podceňovat, ale myslím si, že zde neexistuje v tuto chvíli společenská poptávka po vzniku další pravostředové strany, byť by byla vedena představiteli rodiny Klausů.

Česká pravice si v tuto chvíli stále ještě odpykává chyby, kterých se dopustila v dobách svého vládnutí v letech 2006 – 2013. Kromě toho na české pravici dnes probíhá proces jakési koncentrace hlasů voličů kolem nejsilnějšího politického subjektu a tím je právě ODS. Hlasy, které ubývají dalším pravicovým stranám – tedy STAN, TOP 09 i lidovcům – směřují povětšinou právě k ODS.

Pokud se v dalších volbách některé z těchto stran již nedostanou do sněmovny, proces koncentrace se urychlí, bude doprovázen přelivem dalších voličů k ODS. V tuto chvíli ale ODS zřejmě narazila na meze svých možností dalšího růstu. Prostě ODS musí mít při svém růstu trpělivost a měla by se umět vyrovnat v rámci své organizace s politickými solitéry typu Klause ml. Vznik další politické strany na pravici by vedl jen k dalšímu rozostření politického spektra.