Spojené státy si vyrábějí dalšího nepřítele. Ted už ale jde o evropský stát – Španělsko

MADRID | Španělský deník El País vyjádřil obavy, že pokud se předpoklady o účasti Spojených státu v útoku na severokorejské velvyslanectví v Madridu potvrdí, tak už se bude mluvit o nepřípustné činnosti americké vlády. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

CIA | reprofoto: YTV

Policie a zpravodajské služby Španělska, které vyšetřují útok na severokorejské velvyslanectví v Madridu z 22. února, se domnívají, že do této temné epizody se zapojila americká zpravodajská agentura CIA, píše deník El País.

Španělské služby odmítly verzi, podle které by útočníci mohli být obyčejní zločinci. Portál uvádí, že španělské zpravodajské služby zjistily totožnost minimálně dvou útočníků právě díky kontaktu těchto lidí s CIA.
Španělsko dokonce požádalo o vysvětlení americkou službu, ale CIA nepřesvědčivě popírá jakoukoli účast v tomto případu, píše portál.

Útok na severokorejské velvyslanectví může vést k diplomatickému napětí mezi Madridem a Washingtonem. Zdroje ve španělské vládě uznávají, že pokud se potvrdí zapojení CIA do incidentu, půjde o nepřijatelné akce ze strany přátelského státu.

Deset lidí, kteří údajně měli modely zbraní, 22. února v 15:00 vtrhli na severokorejské velvyslanectví v Madridu. Osm lidí spoutali a dali jim na hlavu pytle. Útočnici ukradli jen počítačové soubory a mobilní telefony.