Proč si Klaus nerozumí s postklausovskou ODS

Spor a neshody Václava Klause mladšího (a potažmo i staršího) versus ODS nejsou pří o pár silnějších slovíček a jejich více či méně šťastného užití. Jedná se od prvopočátku o ideový střet svázaných partajníků s nevázaným myšlenkovým gigantem a přirozeným politickým vůdce, byť bez nominální funkce.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Osobnosti v ODS byly v posledních letech cíleně potlačovány. Jako solitér se toleruje maximálně komunální politik Pavel Novotný, kterému jsou dovoleny sprostoty a urážky hlavy státu. Naopak vrcholní představitelé ODS nesmí samostatně už ani popřát řediteli a moderátorovi politických debat Jaromíru Soukupovi.

Není divu, že v takové straně se Václav Klaus mladší necítí dobře a je mu přirozeně těsná. Přitom z hlediska značky ODS je jméno Václava Klause skvělým reklamním lákadlem a jménem na vývěsním štítu. Kdo z voličů nepříliš se zajímajících o politiku, kdo zná nějakého Fialu, Kupku či Udženiju?

Václav Klaus mladší s ODS nestojí ani nepadá. ODS bez Klause padá na úroveň TOP 09 a STAN. Vyhnáním Klause může ODS nastartovat začátek konce. Václav Klaus může svým odchodem zahájit zrození politické hvězdy, neboť jeho politický elektorát je mnohem širší, než je pevné voličské jádro ODS. Držím Klausovi palce a těším se na jeho politickou éru, která má potenciál kopírovat cestu jeho otce.