FSB: IS považuje sever Afghánistánu za nové centrum svého „chalífátu“

MOSKVA | Teroristé se na severu Afghánistánu posílili a incidenty na hranicích jsou stále častější. V pátek to po zasedání Rady regionálních antiteroristických struktur oznámil zástupce ředitele Federální služby bezpečnosti (FSB) Ruské federace a generál Sergej Michailovič Smirnov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

FSB

„Teroristické skupiny výrazně zintenzivnily sabotážní a teroristickou činnost a posílily své pozice v severních oblastech Afghánistánu. Také ozbrojené incidenty na hranicích se staly mnohem častějšími,“ prohlásil Smirnov.

Zástupce Federální služby bezpečnosti RF dále dodal: „Vzhledem ke ztrátám v Sýrii a Iráku je Islámský stát nucen hledat způsoby, jak vytvořit nová podpůrná centra pro chalífát. Posílení Islámského státu v severním Afghánistánu může v blízké budoucnosti představovat velkou hrozbu pro regionální bezpečnost.“

V únoru šéf Protiteroristického centra SNS Andrej Petrovič Novikov na setkání vedoucích představitelů dané organizace prohlásil, že běženci Islámského státu, kteří prchají ze Sýrie a Iráku, v Afghánistánu vytvořili teroristické „centrum“, které ohrožuje celou střední Asii.