Bruselský útok na Polsko je útokem na celou střední Evropu

BUDAPEŠŤ | Předseda maďarské vlády Viktor Orbán během svého včerejší projevu, který pronesl na počest státního svátku vypuknutí protihabsburské revoluce z let 1848–1849, vyzdvihl důležitost ochrany křesťanské kultury. Informoval slovenský konzervativní deník HlavnéSPrávy.sk.

Viktor Mihály Orbán a Mateusz Jakub Morawiecki | repro: wyborcza.pl

Kromě toho za přítomnosti polského premiéra Mateusze Jakuba Morawieckého pohrozil Bruselu. Uvedl totiž, že když útočí na Polsko, pak jde o útok na celou střední Evropu.

Během svého projevu Orbán prohlásil, že bez křesťanské kultury nebude svobodná Evropa a že v „liberální evropské říši“ ztratí svobodu všichni. Vystoupení maďarského premiéra přerušoval mohutný potlesk davu několika tisíc jeho příznivců. „Kromě toho Orbán varoval před vytvořením Spojených států evropských,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Po boku maďarského premiéra stál předseda polské vlády Mateusz Jakub Morawiecki. Za jeho přítomnosti Orbán prohlásil, že bez Poláků by dnes nebylo svobodného Maďarska.

Předseda maďarské vlády označil Polsko za nejsilnější stát střední Evropy, což si podle Orbána musí uvědomit i Evropská unie, a dodal, že pokud Brusel útočí na Polsko, tak je to útok na celý tento region.

Morawiecki se také ujal slova a připomněl, že Maďaři a Poláci spolu bojovali v minulosti a chtěli by spolu bojovat za lepší budoucnost i nyní. „Chceme Evropu pro lidi, nikoliv Evropu pro elity,” uvedl polský premiér v souvislosti s budoucností EU.