Václav Klaus byl z ODS vyloučen. Chová se Fiala jako stalinistické prase?

PRAHA | Občanská demokratická strana ze svých řad vyloučila poslance Václava Klause. Rozhodnutí výkonné rady bylo jako u řádných bolševiků jednomyslné. Dříve ho k dobrovolnému odchodu vyzval poslanecký klub. Klaus ale odmítl.

Devianti typu Fialy vyhánějí Klause z ODS

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak důvodem pro vyloučení byla „řada kontroverzních výroků“ syna bývalého prezidenta. Poslední kapkou bylo Klausovo přirovnání počínání Sněmovny ve vztahu k evropské legislativě k židovskému výboru. Proti rozhodnutí se Klaus může odvolat k rozhodčí komisi strany.

Poslanecký klub vydal prohlášení, v němž tvrdí, že „Václav Klaus ml. svým jednáním dlouhodobě poškozuje ODS“.

„Mně to připomíná něco jako židovský výbor, jo, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem, ale jinak prostě děláme to, co nám řeknou,“ řekl tehdy Klaus mladší u řečnického pultu ve Sněmovně.

V reakci na své vyloučení Klaus na svůj Facebook napsal, že kdyby byl stál v čele strany, tak by současného předsedu ODS Petra Fialu nevylučoval a nebál by se, že ho zastíní nebo že má jiné názory. Zároveň dodal, že se již k ODS nebude nadále vyjadřovat, kdy ještě uvedl: „Budu se snažit nabízet vize, pozitivní program a slibuji „neměnit své názory“ – například budu vždy hájit suverenitu republiky, i kdybych byl z 10 milionů lidí poslední.“

Jako za Stalina? „Nebyl loajální,“ brečel předseda ODS Fiala, který musel vůbec do strany vstoupit, aby ho za předsedu mohli zvolit. Byl by rád, kdyby mohl Klause jako Stalin nechat popravit, že není loajální? Pak se přiznal: „Václava Klause ml. jsem přivedl k ODS já, i přes výhrady některých mých kolegů.“ A Václav Klaus v posledních volbách získal druhý největší počet preferenčních hlasů.