Rusko bude reagovat na nové sankce EU

MOSKVA | Rusko neponechá bez reakce sankce EU vůči občanům Ruska, které byly zavedeny v souvislosti s incidentem v Kerčském průlivu. Tehdy lodě ukrajinského vojenského námořnictva porušily hranici Ruska a následně byly zadrženy. V sobotu o tom informovalo Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Modrý hadr posetý hvězdami v plamenech

„Ruská strana neponechá bez reakce nepřátelské jednání EU,“ uvádí se na oficiálních stránkách MZV RF. Právě tam byl zveřejněn komentář k rozhodnutí EU zavést osobní sankce kvůli incidentu v Kerčském průlivu, což byla ukrajinská zločinecká provokace.

Dne 25. listopadu 2018 porušily tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva hranici Ruska, když vpluly do dočasně uzavřeného prostoru vod RF a zamířily z Černého moře do Kerčského průlivu.

Lodě prováděly nebezpečné manévry a nereagovaly na zákonné požadavky ruských úřadů. Následně byly lodě s 22 námořníky a dvěma příslušníky SBU na palubě zadrženy. Tři zranění námořníci byli hospitalizováni a dostalo se jim lékařské pomoci. Jejich životy nebyly nijak ohroženy. Vůči zadrženým bylo zahájeno trestní stíhání ve věci nezákonného překročení státní hranice.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin označil tento incident za provokaci a podotkl, že mezi členy posádky ukrajinských lodí, které porušily hranici Ruska, byli i dva příslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny. Ti měli tuto operaci fakticky řídit.

Prezident Putin, Vladimir Vladimirovič zdůraznil, že ruští pohraničníci plnili své povinnosti v rámci ochrany státní hranice. Podle jeho slov byla provokace v Černém moři spojena s nízkou popularitou ukrajinského prezidenta před nadcházejícími volbami.

Reklama: