Otevřená glorifikace nacismu. Lotyšskem pochodovali vrazi z Waffen SS

RIGA | Přes tisíc lidí se zúčastnilo sobotního průvodu vrahů waffen SS, kteří za Druhé světové války páchali válečné nacistické zločiny. Pochodu v Rize se zúčastnili i soudobí podporovatelé nacistického dobytka z Waffen SS. Místní policie byla nasazena, aby chránila nacistické vrahy.

Nacistické lotyšsko

Dne 16. března se v lotyšské metropoli každoročně koná průvod příslušníků lotyšské nacistické legie Waffen SS a jejich stoupenců. Této akce, která vyvolává nespokojenost a pohoršuje antifašistické organizace po celém světě, se účastní zpravidla několik set lidí.

Podle odhadů policie však letos vyšlo do ulic přes tisíc lidí. Účastníci přitom měli v rukou vlajky Lotyšska, Litvy a Estonska. Evropská unie mlčí, projevy rusofobie mohou být proto i otevřeně nacistické. Kdy ponesou lotyšští vrazy z Waffen SS v čele průvodu i obraz Hitlera?

V 21. století pochodují Lotyšskem nacistické zrůdy | foto: © Sputnik (Sergej Melkonov)

Lotyšská legie SS byla vytvořena velením nacistického Německa za dob druhé světové války, a to na území okupovaného Lotyšska, ze dvou grenadýrských divizí. Později se pojem „lotyšská legie“ používal k označení všech, kteří sloužili v lotyšských vojenských útvarech Waffen-SS, včetně policejních praporů.

Dne 16. března 1944 zahájily legionářské jednotky boj s Rudou armádou u řeky Velikaja nedaleko města Ostrov v Pskovské oblasti. Právě proto se v Lotyšsku den legionářů připomíná 16. března. V řadách lotyšské legie sloužilo celkem asi 150 tisíc lidí.