Připravuje se Japonsko na válku s Čínou?

TOKIO | Zdroj v japonských ozbrojených silách potvrdil, že Tokio začne s vývojem nové rakety s plochou dráhou letu s dostřelem 400 km. Jedná se o reakci na zvyšující se námořní síly Čínské lidové republiky. V neděli o tom informovala agentura Kyodo.

Ilustrační snímek

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak protilodní rakety, které budou umístěny na vojenských letounech, mají zvýšit odstrašující potenciál Japonska. Díky svému doletu přes 400 km budou schopny útočit na nepřátelské válečné lodě mimo dosah jejich protivzdušné obrany.

Nová raketa bude založena na předešlém typu japonské rakety XASM-3, jejíž dostřel činí 200 km. Již dříve v tomto týdnu japonské ministerstvo obrany oznámilo, že hodlá vybudovat 12 nových hlídkových lodí.

V lednu tohoto roku japonský premiér Šinzó Abe sdělil poslancům, že podobné zbraně nejsou v rozporu s ústavou země. Podle článku 9 se Japonsko zříká války coby suverénního práva státu a zakazuje mít armádu a jiný „válečný potenciál“.

Japonsko má však síly sebeobrany, jejichž úkolem je obrana území státu. Peking a Tokio spolu vedou územní spor o souostroví Senkaku (v čínštině Tiao-jü-tao).

loading...
loading...
Reklama:
loading...