V Rusku vyvinou nové fregaty pro Kalibry a Cirkony

MOSKVA | Severní konstrukční kancelář zahájila práci na modernizaci fregaty projektu 22350M. Ruským médiím to sdělil 17. března zdroj z obranného průmyslu. Na nových lodích bude možné rozmístit až 48 okřídlených raket s plochou dráhou letu Kalibr a také hypersonické rakety Cirkon. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Start rakety Kalibr | repro: © Sputnik (Denis Abramov)

Zdroj upřesnil, že fregaty budou mít stejný univerzální automatizovaný systém řízení palby ze všech druhů lodních prostředků: dělostřeleckých, protivzdušných raketových, protivzdušných dělostřeleckých, protilodních, protiponorkových, protipobřežních a radioelektronických. Jejich bojové kapacity se podaří značně zvýšit, poznamenal.

Modernizovaná verze má mít podstatně větší výtlak, až 7 tisíc tun, dodal informační zdroj agentury. Spojená lodní korporace odmítla zatím tuto zprávu komentovat.

Ruské vojenské loďstvo má dnes ve výzbroji hlavní fregatu základního projektu 22350 Admirál Gorškov. Její výstavba byla zahájena v roce 2006, byla spuštěna na vodu v roce 2010 a zařazena do flotily v roce 2018.

Druhá fregata projektu 22350 Admirál Kasatonov absolvuje plavební zkoušky. Třetí a čtvrtá loď, Admirál Golovko a Admirál loďstva Sovětského svazu Isakov se zatím budují. Fregaty projektu 22350 mají výtlak 4,5 tisíc tun a pojmou až 16 Kalibrů.