Americká říše končí – Spojené státy se uzbrojí a zbankrotují

CHARLOTTESVILLE | Hlavním viníkem stálého růstu dlužních závazků Spojených států (SS) je vojenský průmysl země a nekompetentní vedení státu. Píše to ředitel Rutherfordova institutu, americký publicista a veřejný činitel John Whitehead v článku pro CounterPunch.

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck

„Vojenské říše nakonec nevyhnutelně zahynou, příliš daleko se roztáhnou a utratí všechno do posledního centu… Americká říše se již hroutí,“ prohlásil Whitehead a zdůraznil, že se země blíží ke kritickému bodu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Napsal, že zkorumpovaní úředníci, včetně těch z amerického ministerstva obrany, žádají stále větší financování vojenských potřeb, ale větší část peněz jde přitom na nákupy, které vůbec nesouvisejí se zajištěním národní bezpečnosti.

Whitehead uvedl jako příklad data shromážděná organizací Open the Government, podle kterých byly na seznamu posledních nákupů amerického Ministerstva obrany porcelánové jídelní potřeby za 53 tisíc dolarů, kožená křesla za 9 tisíc dolarů, alkoholické nápoje za 308 tisíc dolarů a také humři a krabi za 4,6 milionů dolarů.

Autor také píše, že vláda SS utratí mnohem víc, než získá z daňových odvodů, proto je nucena půjčovat si obrovské částky od jiných států. Větší část takto získaných prostředků se ale vydává na financování státních institucí a nekonečné války po celém světě, ale ne na zdravotnictví a školství.

„Od roku 2001 vydaly SS na války v zahraničí 4,7 bilionů dolarů. Do roku 2053 se mají vojenské výdaje zvýšit na 12 bilionů dolarů,“ píše Whitehead. Státní dluh SS roste rychlostí 32 milionů dolarů za hodinu, přičemž vláda utratí v Iráku za pět sekund víc, než průměrný Američan dostane za rok.

Reklama: