Kecy v kleci, aneb když Babiš prášil

Čau lidi, tak prý si vás platím, abyste mě lajkovali. A komentovali. Dokonce mě kvůli tomu interpelovala jedna paní poslankyně. Možná víte, za jakou stranu. Připadalo jí divné, že píšu tyhle svoje týdenní hlášení pořád dál. A dokonce, že je o ně zájem. I nejrůznější komentátoři začali počítat moje nedělní výkazy práce na znaky. Prý jak je možné, že to lidi učtou. No, to víte jenom vy sami. Pro vás to dělám. I když na to padne část neděle. Mě to ale nevadí, stejně ji mám pracovní.

Andy Babiš – Po kvalitním heroinu jsou jahody nejlepší | repro: FB AB

Kdo jste tady pravidelně, tak víte, že toho pro vás mám vždycky spoustu. Říkám si, jak by asi vypadaly týdenní reporty některých poslanců. Třeba těch, co mě podezřívají, že vás platím. Co kdyby se to zavedlo pro všechny povinně? Že by každý jeden politik musel svým voličům po týdnu hlásit činnost? To by podle mě bylo zajímavé. Sám bych si teda některé reporty dost s chutí přečetl.

Takže moje hlášení.

Už teď řešíme rozpočet na příští rok. Je to zároveň naše snaha o úspornější státní správu. Každý náš ministr za ANO si sedl s ministryní financí Alenou Schillerovou a probrali spolu, kde se dá ušetřit. Za ČSSD přišel jednat pan předseda Jan Hamáček.

Jasně, jednání jsou teprve na začátku, ale už teď to vypadá, že se nám podaří snížit náklady ministerstev o 10 procent. Minimálně na ministerstvech, o které se stará naše hnutí. A pevně věřím, že i kolegové ze sociální demokracie přidají ruku k dílu ve snaze hledání úspor. A samozřejmě, dál budeme rušit nadbytečná pracovní místa. Jedeme podle plánu, o kterém jsem vám psal už před rokem, kdy ministerstvo financí zahájilo rušení „mrtvých duší“. Dokázali jsme zrušit 1300 míst a vázáním peněz na obsazení místa jsme celkem ušetřili 3,5 miliardy korun.

Kde ale rozhodně šetřit nebudeme, jsou investice. Hlavně do dálnic. Dodržíme i slib, který jsme dali učitelům, že v roce 2021 bude jejich průměrný plat 45 tisíc. A taky slib, který jsme dali seniorům, že ve stejném roce bude průměrný důchod 15 tisíc.

NIKDY nebudeme šetřit na budoucnosti naší země. Myslím, že toho jsme si užili dost za minulých vlád. Škrcení ekonomiky, utahování opasků těm nejchudším, hlavně důchodcům, odebírání slev na daních živnostníkům. Ne, tohle pro nás fakt není cesta. My se soustředíme na efektivnější výběr daní a úspornější státní správu. Vemte si, že jenom ministerstvo práce a sociálních věcí má tento rok výdaje za 630 miliard korun. Potřebujeme udělat revizi sociálních dávek, aby se konečně přestaly zneužívat a dostávali je opravdu jen ti, kteří je potřebují.

Jo a když už jsem nakousl ten efektivnější výběr daní, tak mám super zprávu pro všechny živnostníky. Pan prezident tenhle týden podepsal daňový balíček z dílny ministerstva financí. Zvyšuje strop pro výdajové paušály na dva miliony korun. Podle našich propočtů tak zůstane živnostníkům každý rok v kapse o 1,5 miliardy korun víc. Výpadek vykompenzujeme důkladnějším výběrem daní, protože zároveň naběhne poslední fáze elektronické evidence tržeb. Je to jasná zpráva pro všechny. Snižujeme vám daně, ale chceme, aby je platil každý.

O živnostnících jsme se bavili i v Máte slovo, které moderovala paní Michaela Jílková. Konkrétně o zjednodušení administrativy, na kterém intenzivně pracujeme. A protože nám v omezení byrokracie pomáhají podnikatelské svazy, požádal jsem jejich šéfa, Karla Havlíčka, aby mě doplňoval a všechny změny představil. Za řemeslníky přišel ještě Pavel Žatečka z cechu malířů, lakýrníků a tapetářů. Určitě to spousta z vás viděla.

Naproti nám byli pánové Petr Fiala z ODS a Bedřich Danda ze Strany soukromníků, který dělal ve vládě ODS náměstka ministra průmyslu pro podnikání a odstraňování byrokracie. Máte slovo mám rád, je to vždycky trochu divočejší Tentokrát jsem se těšil o to víc, protože jsem si myslel, že problematika živnostníků ODS začala konečně zajímat. A že třeba budou chtít naše návrhy ještě vylepšit.

No popravdě jsme se k tomu moc nedostali. Protistrana si do publika přizvala na kuráž i pár aktivistů posedlých Antibabišem.

Byla to právě ODS, která po dobu svého vládnutí dokázala vytvořit takové prostředí, že živnostníci musí plnit 1500 informačních povinností. Slovy TISÍC PĚT SET.

To ale není všechno. Jednu provozovnu může navštívit víc jak 30 kontrolorů. A co se týče délky stavebního řízení, jsme díky vládnutí tradičních stran na 166. místě ze 185 sledovaných zemí. Úroveň Zimbabwe.

My makáme na tom, abychom všechno radikálně zredukovali, kontrol bylo maximálně 5, živnostníci platili socko, zdrávko a daň z příjmů jedním převodem a k tomu začínáme totálně měnit stavební právo. Když jsme tohle všechno odprezentovali, hádejte, co protistrana vytáhla. Jasně. EET.

Elektronická evidence tržeb je přitom nástroj, který konečně využívá moderní technologie k podnikání a srovnává férové podmínky na trhu. Ale to prostě některým lidem nevysvětlíte. Možná kdyby příště vzali do pořadu… třeba… nějaké argumenty? No to bych asi chtěl moc. Myslím, že každý si z debaty udělal obrázek. My pokračujem dál, všechna opatření na snížení byrokracie pro nejmenší podnikatele dotáhneme, dáváme tomu teď velkou prioritu.

Teď to, co zajímá nás všechny.

Ceny volání a dat.

V nedávném hlášení jsem vám dával výčet, co všechno jsme už udělali, aby ceny mohly klesnout. Jde to ale pomalu a musím říct, že už docela ztrácím trpělivost, že u nás běžní spotřebitelé a živnostníci platí za mobilní data jedny z nejvyšších cen v Evropě. Aspoň teda podle všech dostupných zdrojů. Na druhou stranu musíme respektovat, že u nás mobilní operátoři investovali desítky miliard korun do vybudování sítí. Proto jsem pozval šéfy všech operátorů a připomněl jim, že si za posledních 5 let vyplatili dividendy ve výši 55 miliard ročně. Takže mají z čeho zlevňovat. A chtěl jsem slyšet jejich názor. Přizval jsem i naše experty, vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu, ministryni průmyslu a obchodu paní Martu Novákovou a pana náměstka Petra Očka.

Ne. Operátoři mě nepřesvědčili. Říkám to takhle „na placato“. Tečka.

Jasně jsem jim sdělil, že i když některé jejich argumenty chápu, nejsem premiérem operátorů, ale deseti milionů obyvatel a nechápu, proč by měli platit víc, než ve všech okolních zemích.

V jednáních pokračujeme. Do týdne chci vidět přesné a ověřené porovnání cen se všemi zeměmi a začneme tlačit na konkurenční prostředí. Celou agendu si budu hlídat osobně.

Na Hradě jsme oslavili 20 let od našeho vstupu do NATO. Nebylo to sice tak akční jako minulou neděli ve Varšavě, kde se představila armáda, ale aspoň tam bylo teplo. Ve Varšavě jsem klepal kosu ve vojenské bundě Made in Austria…!!! No kvalita nic moc. Hned v letadle jsem zaútočil na ministra obrany Lubomíra Metnara, proč to nedodávají české firmy.

V rámci oslav proběhla bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Možná jste viděli fotky, vystoupili prezidenti V4 a další hosté. To, že se země naší velikosti sama neubrání, je prostě fakt. A proto musíme být součástí obranného paktu, který společně ctí zásady svobody a demokracie. Řekl jsem taky, že bych si přál, aby NATO hrálo v boji proti terorismu ještě větší roli než dnes.

NATO by mělo být mnohem aktivnější v potírání teroristů, kteří ohrožují naši bezpečnost a náš způsob života. Teroristické útoky kdekoli ve světě beru jako útok na Českou republiku. A to, že NATO nebylo aktivnější v boji proti Islámskému státu, považuji za strategickou chybu, kterou bychom už neměli opakovat.

Pojďme dál.

Měli jsme další zasedání naší Rady vlády pro rovnost žen a mužů. A bylo to překvapení, tentokrát jsme jednali v nádherném prostředí porodnice v Apolináři. Téma? Centra porodní asistence. Začalo to úžasným koncertem na varhany v místní kapli, končilo bouřlivou diskusí o porodních centrech v přeplněné posluchárně, a měl jsem z toho dobrý pocit.

Už jsem se byl na Centrum porodní asistence podívat Na Bulovce, kde působí pan profesor Michal Zikán. Jsou v tom u nás nejdál. Máme projekty Krč a Apolinář, kde jsme koukali na moc hezkou vizualizaci přestavby této historické budovy na Centrum porodní asistence.

Ještě pár věcí. Zasedala vláda, jednala Rada vlády pro lidská práva. Jednal jsem s Teplárenským sdružením ČR. Přijela na oficiální návštěvu rumunská premiérka paní Viorica Dancilaová. To jste určitě viděli na fotkách. Je to velice sympatická dáma, porozuměli jsme si. Máme na spoustu věcí stejné názory. Jen škoda, že nejezdí na Evropskou radu, kde Rumunsko zastupuje jejich prezident. Evidentně vztahy mezi rumunským prezidentem a rumunskou vládou nejsou ideální. Rumunsko teď předsedá Radě Evropské unie. Držím jim palce, je to náročné období. Připravuje se evropský rozpočet, do toho brexit a problémy s migrací. Jednal jsem s panem Zdenkem Benešem, ředitelem Thomayerovy nemocnice, s panem Václavem Poláškem ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Na chvilku jsem si dokázal i trochu odpočinout. Na skvělém muzikálu Kvítek mandragory podle hitu Heleny Vondráčkové. Pozvali mě na něj moji přátelé Michal David a Olda Lichtenberg. Je to fakt vtipné a výkony zpěváků prostě úžasné.

Tak, to by mohlo pro tentokrát stačit. Jdu na vaše otázky, mějte se fajn.