Američané v Sýrii opět povraždili civilisty a děti

DAMAŠEK | Syrská státní televize informovala o smrti deseti civilistů ve vesnici Baguz v provincii Dajr az-Zaur během leteckého útoku koalice vedené Spojenými státy (SS). Mezi mrtvými jsou děti, informuje televizní stanice Syria TVs odkazem na místní zdroje.

Nejčastější obětí amerických vrahů v Sýrii jsou děti

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak Arabsko-kurdské oddíly syrských demokratických sil (SDF), které podporují Američané, oznámily 10. března, že budou pokračovat v operacích proti militantům teroristické skupiny Islámského státu IS* ve vesnici Baguz v jihovýchodní Sýrii.

Arabsko-kurdské oddíly syrských demokratických sil (SDF) s leteckou podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy již několik měsíců bojují proti zbytkům IS. Syrská média opakovaně informovala o civilních obětech a používání bílého fosforu během leteckých útoků koalice na vesnici Baguz.

Vedoucí tiskového střediska SDF Mustafa Bali uvedl, že po vyhlášení konečné fáze útoku na Baguz 9. února vedením SDF, asi 15 tisíc lidí opustilo oblast poblíž iráckých hranic. Podle SDF většina těch, kteří zůstali v Baguzu jsou militanti IS, kteří se ukryli do obranných tunelů.

Syrské úřady vyzvaly OSN, aby podnikly kroky proti těm, kteří se dopustili použití bílého fosforu a smrti civilistů během útoků na Baguz a zastavili nezákonný pobyt koalice v Sýrii. Zástupci Pentagonu neprozradili, kterou přesně munici používá koalice v Sýrii.

Spojené státy a jejich spojenci provádí od roku 2014 operaci proti IS v Sýrii a Iráku, přičemž operují v Sýrii bez souhlasu syrských státních orgánů. V prosinci americký prezident Donald Trump oznámil stažení vojsk ze Sýrie. SS jsou tak v Sýrii faktickou okupační silou, která tam páchá válečný zločin útočné války a vražděním civilistů se dopouští válečných zločinů proti lidskosti, za co jsou pře mezinárodním tribunálem doživotní tresty, při Norimberském tribunálu byly tyto zločiny odměněny i trestem smrti.