Saúdský ministr varoval před novými sankcemi proti Rusku

RIJÁD | Možné další sankce Spojených států proti Rusku, pokud budou přijaty, se odrazí na celém světě, prohlásil ministr energetiky, průmyslu a nerostného bohatství Saúdské Arábie Chálid Fálih na tiskové konferenci. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Těžební ropná věž | repro: Sputnik

„Rusko je velkým dodavatelem plynu do Evropy a ropy do Číny. Pokud se to stane, odrazí se to na Evropě, Číně a celém světě,“ řekl ministr. Podle jeho slov se Saúdská Arábie pozitivně dívá na spolupráci s Ruskem; země podnikají správné společné kroky ke stabilizaci trhu.

„Rusko je významným dodavatelem energie, technologický lídr, zaujímá významné místo v kosmickém odvětví atd. Sedíme u jednoho kulatého stolu s Ruskem a dalšími výrobci a uvažujeme, jak stabilizovat globální ropný trh,“ řekl Fálih.

V únoru senátoři předložili Kongresu SS návrh zákona o nových sankcích vůči Rusku. Uvažují především o sankcích vůči osobám, které investují do ruských vývozních LNG-projektů nacházejících se za hranicemi země, a také vůči investicím do energetických projektů za hranicemi Ruska v hodnotě více než 250 milionů dolarů, podporovaných státními společnostmi.

Omezení se mohou týkat dodavatelů služeb, zařízení a technologií pro Rusko a také poskytování finančních prostředků.