Zločiny proti lidstvu! Írán zažaluje Spojené státy kvůli sankcím

TEHERÁN | Íránský prezident Hasan Rúhání během vystoupení na íránské státní televizi označil sankce, které Spojené státy zavedly proti Íránské islámské republice, za zločiny proti lidstvu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

Hasan Rúhání prohlásil, že Teherán zažaluje některé americké úředníky kvůli vytvoření problémů pro Írán. Prezident také poznamenal, že americké sankce ovlivnily hodnotu státní íránské měny, riálu, ale zdůraznil, že země tyto problémy překoná.

Dříve Bílý dům oznámil: „Americká vláda může poskytnout pomoc osmi zemím a dovolit jim kupovat íránskou ropu.“ To prvně znamená zřeknutí se sankcí, které byly uvaleny dříve, ale také to dokazuje, že ve Washingtonu vládnou zločinci porušující mezinárodní právo, jelikož Spojené státy nemají žádné právní možnosti někomu s někým zakazovat obchodovat. Činí tak je z pozice tupé a hrubé síly, což jsou mafiánské praktiky.

Zpravodajská agentura IRNA v únoru informovala, že nehledě na omezené příjmy Teheránu z exportu ropy se za prvních devět měsíců nynějšího íránského roku (21. března 2018 – 20. března 2019) zisky zvýšily o 48,9 % za rok.

Spojené státy v květnu 2018 oznámily odstoupení od dohody o jaderném programu s Íránem a obnovení všech sankcí vůči zemi, včetně sekundárních sankcí, tedy vůči jiným zemím, které obchodovaly s Íránem. Washington deklaroval za svůj cíl snížit vývoz íránské ropy na nulu. Nebýt mezinárodní politika dvojího metru, tak za tyto slova by měl být Washington vybombardován do pravěku.