Na Ukrajině jako za Hitlera

Mnozí z Vás si vzpomenou jak se chovali komunisté za minulého režimu k jim nesympatickým umělcům. Alespoň k těm vlastním. Pokud si někdo dovolil jít proti masové kultuře, nebo s režimem nesouhlasit, měl zákaz a problémy.

Jana Novak Haldemann | Foto: JHN

Vždycky ale šlo o vztah režimu a jeho poddaného, v tomto případě občana ČSSR. Dokonce i když Hitlerův režim pronásledoval před válkou naši Lídu Baarovou, doma, v ČSR ji, alespoň do vypuknutí války, nechal na pokoji.
Až mnohem později, již za bězící války byly sestaveny tehdejší „Zahraniční seznamy“.

Když o více jak půlstoletí později Americká herečka Marillon Cotillardová veřejně kritizovala Americkou politiku, užila si rok ústrků, ale dělo se to jen doma.
 
Jen ČR a Ukrajina se pouštějí do uštvávání zahraničních umělců.
 
První ostudnou událostí bylo inteview s Emirem Kusturicou, filmařem který studoval FAMU v Praze a byl zakladatelem tehdy vznikající Pražské filmové školy. Stalo se před dvěma lety. Kolik řečí zato, že se zná s tím či oním v Rusku, si tento slavný člověk musel vyslechnout. To interview bylo mezinárodní ostudou na dvacátou pátou.

Druhým takovýmto příkladem je Italský skladatel a zpěvák Albano Carrisi, dnes již sedmdesátiletý autor celosvětového hitu Felicitá. Zato, že se zná s Vladimírem Putinem, jej Porošenkova Ukrajina dala na černou listinu a nesmí v budoucnu na Území Ukrajiny vstoupit.

Prý může ohrozit Národní bezpečnost Ukrajiny. Stejně tak jako slavný Herec Gerard Depardieu, který ani na Ukrajině nikdy nebyl.
 
Dnes a denně slyšíme, jak Rusko škodí a Ukrajina patří na západ. Ale přeci Hitlerův režim, který se kdysi choval jako ten nynější Porošenkův, patřil k západu taky.