Oleg Vladimirovič Děripaska podal žalobu na Ministerstvo financí Spojených států

WASHINGTON – MOSKVA | Ruský obchodník Oleg Vladimirovič Děripaska v rozhovoru pro televizní kanál CNBC odmítl, že žaloval americké ministerstvo financí na základě rozhodnutí ruské vlády. Uvedl, že podal žalobu, aby dosáhl zrušení sankcí proti jeho osobě a obnovil svoji reputaci.

Oleg Vladimirovič Děripaska | reprofoto: © Sputnik / Artem Zhitenev

„Ti, kdo v tom vidí příkaz Kremlu, se absolutně pletou,“ uvedl Děripaska, Oleg Vladimirovič, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Změna finančního systému na zbraň (…) může být ospravedlněna, pokud se jedná o narkotika, rozšiřování jaderných zbraní, obchod s lidmi. Používat ovšem stejné prostředky či stejné instrumenty vůči podnikatelům, zničit celou koncepci presumpce neviny a spravedlivého procesu – nemyslím si, že to je to, co bude dlouho trvat,“ řekl ruský podnikatel.

Americké sankce se pro něho, jak řekl, staly úplným překvapením. „Situace je stále horší. Poslední slyšení v Kongresu, kdy mě osobně začali obviňovat ve věcech, s nimiž nemám nic společného, (…) – to jsou prostě výmysly. To mě přivedlo k chápání, že soudní systém Spojených států může být posledním prostředkem k tomu, aby byla prozkoumána fakta,“ dodal.

Oleg Vladimirovič Děripaska minulý týden zažaloval u amerického federálního soudu Ministerstvo financí Spojených států (SS). Požaduje zrušení sankcí, které byly zavedeny proti němu. SS jej zanesly v dubnu roku 2018 do černého seznamu i se společnostmi, které ovládá, poté co oznámil, že co odmítl být tajným agentem amerických služeb. Toto zveřejnil a oznámil ruským bezpečnostním složkám. Pak jej bandité z Washingtonu zařadili na sankční seznam.