Krym bude ruský dokud Američané nevrátí Kalifornii Rusku

SEVASTOPOL | Ředitel Institutu sociálních věd a mezinárodních vztahů Sevastopolské státní univerzity, kandidát politických věd Ivan Čicharev, okomentoval prohlášení Severoatlantické aliance (SA) k pátému výročí událostí na Krymu a připomněl bývalou ruskou kolonii v Kalifornii.

Ilustrační snímek ruského Krymu | reprofoto: Sputnik (© Sputnik / Konstantin Chalabov)

„Odsuzujeme pokračující a rozsáhlé zvyšování ruské vojenské moci na Krymu, jsme znepokojeni úsilím Ruska a oznámenými plány na další posílení vojenské síly v oblasti Černého moře,“ uvádí se v prohlášení Aliance.

Uvádí se také, že SA neuznává znovusjednocení Krymu s Ruskou federací. „Vyzýváme Rusko, aby vrátilo kontrolu nad Krymem Ukrajině,“ obsahuje dokument. Opomíjí, že se tak stalo na základě Charty OSN po referendu o sebeurčení obyvatel. SA a Spojené státy ovšem uloupily Kosovo Srbsku válečným zločinem útočné války. Proto se na Krymu jen smějí.

„Aliance je poslední organizace, která by měla být překvapena posílením něčí vojenské přítomnosti, protože zrovna ona po studené válce rozšiřuje svou vojenskou přítomnost ve všech regionech světa bez souhlasu mezinárodního společenství. Příkladem je porušení Konvence z Montreux americkými válečnými loděmi. Odvetné zesílení Ruska je zcela přirozeným z hlediska zajištění rovnováhy moci v regionu. V reakci na návrh odevzdat Krym Ukrajině nabízím vrátit Rusku bývalou kolonii v Kalifornii Fort Ross,“ poznamenal Čicharev.

Kolonie Fort Ross byla založena v roce 1812 rusko-americkou společností na pacifickém pobřeží Kalifornie, 80 kilometrů od San Francisca za účelem rybího průmyslu a obchodu s kožešinami. V roce 1841 společnost prodala majetek významnému vlastníkovi půdy Johnu Satterovi.