Opil se. Peruánský exprezident Toledo byl nakrátko zatčen ve Spojených státech

SAN MATEO | Bývalého peruánského prezidenta Alejandra Celestina Toledu Manrique vzali v americkém státě Kalifornie nakrátko do vazby za to, že byl na veřejnosti opilý. S odvoláním vyjádření tamní policie o tom v pondělí informovala agentura AP.

Alejandro Celestino Toledo Manrique | repro: wikipedia.org (San Mateo County Sheriff’s Office)

Toledo Manrinque (73) byl zatčen poté, co se v neděli opil v restauraci Palo Alto. Následující noc strávil ve vězeňské cele. Propustili ho v pondělí ráno, informovala Rosemerry Blankswade, mluvčí šerifa kalifornského okresu San Mateo.

Toledo byl peruánským prezidentem v letech 2001-06. Momentálně mu hrozí, že ho pro obvinění z korupce vydají ze Spojených států.

V Peru je totiž podezřelý z toho, že během své vlády přijal úplatky od brazilské stavební společnosti Odebrecht. Mělo jít celkem o 20 milionů dolarů za přidělení státní zakázky na výstavbu dálnice spojující Brazílii s peruánským pobřežím.

Blankswade informovala, že Toleda po tomto krátkém zatčení do Peru nevydají. O zadržení exprezidenta v Kalifornii informovalo i peruánské ministerstvo zahraničních věcí, které však také uvedlo, že tato kauza nijak nesouvisí s probíhajícím vydávacím procesem. Jen se dědek opil.