Proč se soudím se Soukupem?

Minulý týden podal můj právní zástupce žalobu na TV Barrandov, respektive na společnost, která tuto televizi vlastní. A protože jediným, kdo vystupuje za TV Barrandov je J. Soukup, tak je to vlastně žaloba na tohoto člověka. Protože se mě novináři v posledních dnech vytrvale ptají na tuto záležitost, tak reaguji tímto článkem.

Vejce pro Paroubka | reproforo: youtube.com

Soukup několik měsíců proti mně vedl v TV Barrandov soustředěnou dehonestační kampaň. Začal už v době, kdy jsem ještě jen zvažoval svou kandidaturu do senátu. Tedy, ta zájmová skupina, která jej inspirovala, aby o mně zveřejňoval bez jakýchkoli důkazů celou řadu lží, měla veliký problém s mou kandidaturou.

V nedávném rozhovoru pro Mladou frontu DNES jsem uvedl, že na jednání mé budoucí bývalé manželky Petry, která se mě poté, co odešla ze společné domácnosti, pětkrát snažila neúspěšně kriminalizovat, měla a má vliv jistá vlivová agentura. Ta dlouhodobě spolupracuje se zkrachovalým uhlobaronem a miliardářem Bakalou. A také s bývalými lídry, mými nástupci ve vedení ČSSD Chovancem a Sobotkou. Je to zvláštní propojení této vlivové agentury, která jen tak mimochodem mj. dělala či ještě dělá osobní marketing současného ředitele České televize. Tím nechci říci, že toto spojení bylo důvodem, proč jsem se v České televizi v letech 2011 až 2017 jen velmi málo a v některých pořadech (Otázky Václava Moravce)prakticky vůbec a do dnes neobjevoval. To je v případě bývalého premiéra velmi zvláštní, ale zpět k Soukupovi.

Někdy před dvěma lety Jaroslav Tvrdík, exponent zájmů čínské CEFC v ČR, sdělil, že CEFC jíž zastupuje, nebude kapitálově účastna v mediální skupině, kterou vlastní Jaromír Soukup, byt ji tam krátce předtím s velkou pompou instaloval. Před pár týdny jsem se ovšem dozvěděl, že Tvrdík poněkud mystifikoval českou veřejnosti i mě tímto svým prohlášením a v této společnosti zůstane se svými Číňany. Pozice CEFC v ČR je ovšem poničena a její aktiva v ČR přebírá, či přebrala kapitálově silnější čínská společnost Citic. To se, pokud jsem dobře informován, zatím netýká aktiv CEFC v Soukupově společnosti. Tam je situace do té míry složitá, že Soukupova televizní společnost dluží podle celkem velmi dobře zdokumentovaného pořadu ČT v dlouhodobých závazcích cca 900 mil. Kč. To není žádná maličkost, zejména když ani donedávna ještě ziskové části Soukupova mediálního „impéria“ zřejmě nic nevydělávají. Je to prostě frapantní situace i pro Tvrdíka. Je to další jeho špatné manažerské rozhodnutí.

Co vlastně z těch investic, do kterých přivedl CEFC a které přebrala či přebírá firma Citic, je ziskové?

Odbočil jsem k hospodaření Soukupovy televize, ale bylo to nezbytné proto, abych logicky dovodil, že mají nejspíše pravdu ti lidé, kteří mně tvrdili, že objednavatelem nechutných a lživých útoků TV Barrandov a Soukupa na mou osobu byl J. Tvrdík. Ostatně jako zástupce akcionáře, který ovládá polovinu Soukupovy společnosti, má pozici, že si bez něj Soukup ve firmě ani ruce neumyje.

A proč by to dělal? To není složité. Bylo potřeba zabránit mému zvolení do Senátu. A tak došlo k určité souhře zájmových skupin. Návaznost Tvrdíka na některé lidi v sociální demokracii, jako je například M. Poche, je zřejmá. Kdo z nich by měl zájem, abych vstoupil jako zvolený senátor do druhé komory parlamentu. Je jen otázka, zda je dlouhodobě pro Číňany prospěšné, aby si Tvrdík hrál za jejich peníze své hry.

Ve Slavii to vcelku zatím funguje, což jako její fanoušek kvituji s povděkem, ale v jiných Tvrdíkových investicích to drhne. A to zcela odmýšlím ten záměr, se kterým se investice CEFC do TV Barrandov uskutečnila. Podle veřejně dostupných informací došlo k poklesu podílu divácké návštěvnosti u TV Barrandov meziročně ze 7,5% na 6%. V tomto článku uvádím jen nejzákladnější fakta.

Samozřejmě, že kmotrovskou částí Sobotkovské éry politiky ČSSD se budu ještě a mnohem podrobněji zabývat ve své nové knize, kterou jsem začal v těchto dnech psát.

Myslím, že žaloba na Soukupa bude mít pro tohoto muže i jistý výchovný účinek, protože její součástí je i finanční satisfakce a pochopitelně rozsáhlá omluva za zveřejněné lži. Pokud jde o finanční satisfakci, bude jistě J. Soukupa těšit, že přijde po rozsudku v plném rozsahu na konto SOS Vesniček.


Postoje autorů, jejich myšlenky a názory ne vždy jsou v souladu s postoji, myšlenkami a názory všech členů redakce. Ovšem jakýkoliv text prostý politické korektnosti na tento web patří.