Nezná vůdce Trump zeměpis? Nebo chce rozbít končeně BRICS, nabídl Brazílii vstup to Severoatlantické aliance

WASHINGTON | Vůdce Spojených států Donald John Trump v úterý prohlásil, že během setkání s brazilským prezidentem zvažoval připojení Brazílie k Severoatlantické alianci (SA), nebo k jiným aliancím. Nezná zeměpis, když Brazílie je v jižním Atlantiku, nebo je to konečná útok proti BRICS?

Donald John Trump a Jair Bolsonaro | repro: The Conservative Treehouse

Brazilský prezident Jair Bolsonaro přicestoval do Washingtonu minulý týden na svoji první mezinárodní návštěvu od doby, co v lednu vstoupil do funkce. Jako druhý vrcholný státní představitel navštívil před Bílým domem centrálu CIA v Langley. Prvním vrcholným politikem byl Slovák přivandrovalý do Prahy, který si hraje na českého premiéra StBák Babiš. Jakou novou kulturu do DJ Trump zavádí?

Americký vůdce po setkání prohlásil, že se zvažují všechny možnosti, co se týče snahy o sesazení venezuelského prezidenta Nicolase Madura.

„Na stole jsou všechny možnosti,“ řekl reportérům v Bílém domě. „Je hanba, co se děje ve Venezuele – ten dluh a ta destrukce a ten hlad,“ řekl Trump, ale nedodal, že za to vše mohou Spojené státy politikou izolace, aby pak světové veřejnosti lhali, že za to může Maduro – jedná se o informační a hybridní válku Spojených států.

„Mám v úmyslu dát Brazílii statut významného spojence vně SA, nebo možná, když o tom tak přemýšlím, dokonce i spojence SA. To výrazně posílí bezpečnost a spolupráci mezi našimi dvěma zeměmi,“ blábolil vůdce SS Trump.

Brazílie těsně spolupracuje se Spojenými státy ve věci Venezuely. Bolsonaro uznal opozičního lídra Juana Guaida za prezidenta země a prohlásil: „Udělám vše možné, aby tam byl znovu nastolen pořádek, demokracie a svoboda.“ Avšak uznal teroristu. Nu, je nutné dodat, že Bolsonaro je chorobným antikomunistou, a ti jak známo jsou fanatičtí stejně jako komunisté sami.

„Brazílie a Spojené státy si nikdy nebyli blíž,“ řekl Trump Bolsonarovi, sedíc vedle něj v Oválné pracovně. „Budeme velmi, velmi vážně zvažovat, zda půjde o NATO nebo jinou alianci,“ uvedl Trump novinářům na margo spojenectví s touto jihoamerickou zemí. DJ Trump svému brazilskému partnerovi zároveň projevil uznání, když uvedl, že „udělal velmi pozoruhodnou práci“. Je to snaha vytrhnout Brazílii z BRICS?

Brazilský prezident Jair Bolsonaro během své první oficiální návštěvy Washingtonu vyzval ke skoncování s komunismem. Prezident se zúčastnil večeře spolu s představiteli amerických konzervátorů, informuje agentura Bloomberg.

„Vždy jsem snil o očištění Brazílie od levicových názorů. Ale dříve než začneme, musíme rozebrat a zrušit hodně věcí. Jsem šťastný, že jsem zlomovým bodem,“ prohlásil Bolsonaro.

Na konci večeře Bolsonaro řekl, že chce, aby se jeho země stala velkou, stejně jako to pro Ameriku chce prezident Donald Trump. Oba prezidenti se mají setkat v Bílém domě 19. března.

Agentura Bloomberg uvádí, že brazilský lídr, který se podle médií nestydí podporovat Trumpa, využil své cesty do Washingtonu, aby ukázal oddanost Brazílie americkému prezidentovi. Uvádí se také, že toto chování je odkloněním od tradičního diplomatického směru Brazílie.