Německo nevyloučí poskytovatele 5G jen proto, že pocházejí z Číny

BERLÍN | Angela Merkel prohlásila, že její vláda nevyloučí Huawei nebo jakoukoli jinou společnost, která pomáhá ve vývoji 5G v Německu, jen proto, že pocházejí z Číny, což je v jasném rozporu s postojem Washingtonu k této otázce. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační foto: Huawei

„Vláda řekla, že náš přístup není pouze vyloučit jednu společnost nebo jednoho aktéra, ale spíše máme požadavky konkurentů na tuto technologii 5G,“ uvedla v úterý Merkel na výročním summitu Global Solutions Summit v Berlíně.

Kancléřka vysvětlila, že předpisy týkající se vývoje 5G v Německu budou stanoveny v nových telekomunikačních právních předpisech. „A pak budeme mluvit s našimi partnery, protože mají také své nápady,“ dodala.

Připomínky Merkel přicházejí týden poté, co uvedla, že Německo bude definovat své vlastní bezpečnostní standardy pro novou mobilní síť 5G. V posledních měsících Washington naléhal na své spojence, aby odmítli spolupracovat s Huawei. V případě Německa poslal americký velvyslanec Richard Grenell dopis německému ministrovi hospodářství Peteru Altmaierovi, ve kterém varoval před bezpečnostními obavami ohledně role Huawei při budování kritické infrastruktury.

Ignorování varování Washingtonu může mít za následek snížení sdílení zpravodajských informací mezi oběma národy, napsal Grenell v dopisu. Berlín protestoval proti námitkám USA a poznamenal, že Washington neposkytl žádný důkaz o tom, že by čínské produkty představovaly bezpečnostní hrozbu.

Bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder kritizoval Grenellův dopis jako „očividné vydírání“. Počátkem března v Huawei oznámili, že podají žalobu proti americké vládě, která rozhodla zakázat federálním agenturám Spojených států používat produkty čínské společnosti.