Miloš Zeman označil Turecko spojence Islámského státu

SOKOLOV | Podle prezidenta Miloše Zemana je Turecko spojencem teroristické organizace Islámský stát (IS). Prezident takový názor vyjádřil při úterní diskuzi s obyvateli obce Vintířov na Sokolovsku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman vidí v tureckém diktátorovi spojence IS

Turecko podniká válečné operace proti Kurdům, kteří bojují proti IS. „Proč útočí na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu,“ odpověděl Zeman při odpovědi na otázku publika, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují proti islamistům.

„To znamená, i když jsou členy Severoatlantické aliance (SA) a hlásí se do Evropské unie (EU) – a tam je ovšem málo pravděpodobné, že budou přijati – tak existovaly informace o tom, že v době, kdy Islámský stát okupoval podstatnou část jak Sýrie, tak Iráku, bylo právě Turecko, které zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu. Konkrétně například vývoz ropy a podobně,“ dodal prezident. Na tom se podíle i syn tureckého diktátora Bilan Erdoğan.

Podle českého prezidenta turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan spíše vsadil na islamizaci Turecka. „Už je to spíše stát, který vyznává islámskou ideologii. A z toho logicky vyplývá, že má blízko k islámským radikálům a z toho logicky vyplývá, že naopak útočí na Kurdy,” ukončil odpověď na otázku občana prezident republiky Miloš Zeman.