Kazašské hlavní město Astana přejmenovali na Nursultan

NURSULTAN | Poslanci kazašského parlamentu schválili ve středu přejmenování hlavního města země Astana na Nursultan. Učinili tak na počest dlouholetého prezidenta Kazachstánu Nursultana Abišuly Nazarbajeva, který v úterý po téměř 30 letech nečekaně oznámil svůj odchod z funkce. Informuje TASR na svém zpravodajském webu Teraz.sk.

Kazašská metropole Nursultan | repro: Indy Guide

Změnu názvu hlavního města ve svém inauguračním projevu navrhl nový dočasný prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev, který ve středu Nazarbajeva oficiálně nahradil. Dosud byl šéfem Senátu. Tuto funkci po něm ve středu převzala exprezidentova dcera Dariga Nurszultankizi Nazarbajeva.

„Astana je nyní oficiálně přejmenována na Nursultan,“uvedla po hlasování poslanců kazašská státní tisková agentura Kazinform. Podle Tokajeva, Kasym-Žomarta Kemeluly je také třeba na počest Nazarbajeva, prvního prezidenta nezávislého Kazachstánu po rozpadu Sovětského svazu, postavit památník a pojmenovat po něm hlavní ulice regionálních metropolí v zemi.

Nursultan Abišuly Nazarbajev, který brzy oslaví 79 let, si zřejmě i nadále udrží politický vliv, neboť zůstane šéfem vládnoucí strany i předsedou bezpečnostní rady státu. Kazašská ústava mu také přiznává titul vůdce národa.