Sergej Kužegetovič Šojgu navštívil v Damašku Bašára al-Asada

DAMAŠEK | Ruský ministr obrany Sergej Kužegetovič Šojgu jednal se syrským prezidentem Bašárem al-Asadem a následně mu předal nótu od prezidenta Ruska Vladimira Vladimiroviče Putina. Návštěva ruského ministra Sýrie proběhla na základě rozkazu ruského lídra. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Kužegetovič Šojgu a Bašár al-Asad | repro: Sputnik (SANA)

Uvádí se, že během jednání byly projednány otázky boje proti mezinárodnímu terorismu v Sýrii, různé aspekty zajištění bezpečnosti v blízkovýchodním regionu a regulace po ukončení konfliktu.

Navíc se Sergej Kužegetovič Šojgu a Bašár al-Asad dotkli tématu dalšího rozšíření možností na dobrovolný návrat uprchlíků a dočasně přemístěných osob na místa svého původního pobytu v Sýrii a také poskytnutí humanitární pomoci syrskému národu.

Ruský ministr obrany poznamenal, že s přispěním Ruska se arabské republice podařilo dosáhnout ukončení libovůle ze strany teroristických skupin a také zastavit jejich šíření. Šojgu, Sergej Kužegetovič zdůraznil, že společným úsilím se podařilo stát zachránit.

Zároveň se západní státy podle ministra snaží minimalizovat jakékoliv pozitivní změny v republice a vytváří nové překážky. Bašár al-Asad ze své strany reagoval, že společná činnost Ruska a Sýrie a vysoká úroveň koordinace obou zemí byla jedním z rozhodujících faktorů odolnosti Sýrie před hrozbou terorismu.

Podle prohlášení tiskového oddělení syrského prezidenta také dodal, že řada zemí proti terorismu bojuje pouze slovy, ve skutečnosti ho podporují a zajišťují radikálům obranu, což nakonec vede k šíření terorismu.