První ministryně May požádala o odklad Brexitu do konce června, předseda Junker trvá na svém – odchod Britů do 23. května

LONDÝN – BRUSEL | Britská první ministryně Theresa Mary May potvrdila poslanecké sněmovně, že požádala o prodloužení brexitu. Přičemž předseda Evropské komise Jean-Claude Junker údajně prohlásil, že Spojené království by mělo vystoupit do 23. května. O události informoval portál Reuters.

Theresa Mary May a Jean-Claude Junker | repro: The Times

Prezident Evropské rady Donald Tusk obdržel dopis od paní May, ve kterém premiérka žádá o odklad brexitu do 30. června 2019. Předseda Evropské rady Jean-Claude Junker také potvrdil přijetí tohoto dopisu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Dnes ráno jsem napsala Tuskovi, předsedovi Evropské rady, a informovala ho, že usilujeme o prodloužení doby platnosti článku 50 až do 30. června,“ prohlásila Theresa Mary May.

V žádosti se uvádí, že hodlá rovněž předložit nové návrhy na ochranu domácího trhu. May poznamenala, že má v úmyslu předat dohodu s EU k hlasování v parlamentu. „Stále mám v úmyslu předložit tuto dohodu parlamentu,“ uvádí se v dopise.

Britská vláda měla v plánu odstoupit z EU 29. března, ale minulý týden Parlament přijal usnesení, ke kterému by měl být termín brexitu odložen. Jean-Claude Junker prohlásil, že odchod Británie z EU by měl být dokončen před 23. květnem.

Konečné rozhodnutí o možnosti odložení data vystoupení země z unie by měli jednomyslně přijmout vedoucí představitelé zbývajících 27 států EU. Spekuluje se, že Itálie bude proti prodloužení brexitu.