Portál iDNES.cz šířil fake news: Krev migrantů a Evropanů není kompatibilní, vědci to označili za hoax

PRAHA | Nedávno portál iDNES.cz zveřejnil informace o tom, že migranti prý mají zdravotní problémy po transfúzi krve Evropanů. Imunitní systém přistěhovalců podle zprávy někdy odmítavě reaguje na krev obyvatelů Evropy, v ojedinělých případech to může vést ke smrti, informuje o šíření dezinformace médiem vlastněným svěřeneckým fondem Andyho Babiše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Krevní transfuze

Jak uvádí iDNES, výzkumem v této oblasti se zabývají účastníci německého projektu BluStar.NRW. Na webových stránkách projektu je dokonce napsáno, že je částečně financován z evropských fondů, ovšem má se jednat o zručně šířený hoax. Vědci mají zcela jiný pohled a informaci jako absolutně hloupou vyvracejí.

Professeur Thierry de Revel je hematologem na klinice Hartmann v západním pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine. Ten jednoznačně prohlásil: „Kompatibilita je založena na krevní skupině, nikoliv na etnické příslušnosti. Každý na planetě je kompatibilní se všemi v souladu s krevní skupinou,“ cituje odborníka světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sputnik také obrátil na známého krevního experta – Alexeje Kuprešova, vedoucího oddělení transfúze krve ruského chirurgického Centra Bakuleva. Kuprešov také zpochybnil, že by kompatibilita krve záležela na etnické příslušnosti.

„Je jasné že europoidi mají více druhé krevní skupiny, zatímco mongoloidi třetí, ale je to otázky rozšířenosti. Je zřejmé, že druhá skupina europoida je kompatibilní s druhou skupinou mongoloida. Spíše problém spočívá ve správném výběru páru dárce a recipienta,“ vysvětlil Kuprešov.

Expert dokonce uvedl, že africké země často mají nedostatek „kvalitní“ krve na kontinentu kvůli rozšířenosti různorodých infekcí: „Jsou země, které nemají možnost vyrábět vlastní krev. Je to především Afrika. Je tam mnoho infekcí, rizika transgresivního přenosu jsou dost vysoká, oni (pozn. africké země) dovážejí krev z míst, kde taková rizika nejsou, takže většinou z Evropy,“ dodal vedoucí.

Zpráva se na iDNES objevila 13. března, v době, kdy už fakticky byla vyvrácená. „Kdyby zprávu s takovým obsahem zveřejnil Sputnik, hned by se v médiích objevilo, že proruské dezinformační weby zastrašují české obyvatelstvo migranty a šíří dezinformace. Jenže žádný dezinformační web to nebyl, takže… v pohodě,“ ironizuje autor článku.