Sankce Spojených států udělají Írán plně soběstačným

TEHERÁN | Nejvyšší duchovní vůdce Íránu Ajatolláh Alí Chameneí v projevu před shromážděním poutníků v mauzolealí chau imáma Rezy v Mašhadu řekl, že sankce, které Spojené státy (SS) uplatňují na islámskou republiku, budou podnětem k diverzifikaci národního hospodářství. Informuje agentura Mehr.

Ajatolláh Sájid Alí Chameneí

„Americké sankce udělají Írán soběstačným,“ řekl. Chameneí dodal, že jeho země by měla rozvíjet ropné odvětví hospodářství a omezení ze strany SS pouze usnadní pohyb v tomto směru. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dne 12. března vůdce SS Donald John Trump na rok prodloužil sankce proti Íránu, které byly zavedeny v roce 1995. Dne 8. května 2018 Trump oznámil odstoupení od Společného komplexního akčního plánu (JCPOA, jaderná dohoda mezi Íránem a USA, Ruskem, Čínou, Francii, Německem a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska). Tato dohoda zavazovala Írán omezit jaderné aktivity výměnou za ukončení finančních a hospodářských sankcí.

Po nějaké době Washington obnovil sankce proti Teheránu, které ovlivnily automobilový průmysl, obchod s počítačovými programy pro průmyslové podniky, obchod s přírodními nerosty a kovy, včetně drahých kovů, stejně jako ropný sektor Islámské republiky.

V lednu tohoto roku Spojené státy znovu rozšířily restriktivní opatření vůči Íránu. Dne 4. února Evropská unie uložila sankce proti dvěma občanům republiky a jedné íránské společnosti. Dne 13. února Spojené státy rozšířily restriktivní opatření proti Íránu a do sankčního rejstříku přidaly další dvě organizace a devět osob.

Reklama: