KLDR odvolala svůj personál ze styčného úřadu v Kesongu

PCHJONGJANG – SOUL | Severní Korea odvolala svůj personál ze styčného úřadu v severokorejském pohraničním městě Kesong. V pátek to oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v Soulu, jehož prohlášení citovala agentura AP.

Ilustrační snímek

Ministerstvo v této souvislosti prohlásilo, že rozhodnutí Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) o stažení personálu ze styčné kanceláře považuje za politováníhodné, přičemž představitelé Pchjongjangu neupřesnili důvody tohoto rozhodnutí.

Agentura AP připomíná, že k danému vývoji dochází měsíc po tom, co summit vůdce SS Donalda Johna Trumpa a předsedy KLDR Kim Čong-una skončil neúspěchem pro neshody v otázkách sankcí, které na KLDR uvalily SS. Předseda Kim chtěl ústupky za ústupky, vůdce Trump to odmítl, tím asi veškerý proces byl ukončen.

Styčný úřad otevřeli představitelé Korejské republiky a KLDR nedaleko své společné hranice Kesong v září 2018. Cílem úřadu bylo vytvořit stálý komunikační kanál, umožňující oběma stranám vést kdykoliv společné konzultace.