Zdraví: Všechno má svůj čas a žádná rychlá řešení a kouzelné tabletky neexistují

Celý víkend jsem pracovně na Festivalu Evolution. Denně tak hovořím s lidmi, které trápí různé chronické nemoci. Už na první pohled poznáte, kdo se chce uzdravit a kdo bohužel zůstane uvězněn v nemocném těle.

Eva Hrindová | foto: archív autorky

Celý náš systém je nastaven tak, aby vyhledával nemoci a dlouhodobě je léčil, protože za to je odměňovaný. Pro farmaceutické firmy je to příležitost k velkým ziskům, tak samozřejmě dělají vše proto, aby systém zůstal nezměněn.

Přesto přibývá lidí, kteří chtějí z takového systému vystoupit. Chtějí se uzdravit a dělají pro to maximum. Záhy zjistí, že taková snaha je v přímém rozporu s naší zdravotní péčí. Když jsem zahájila cestu k uzdravení já (mám astma), má lékařka nebyla nadšená. Kritizovala mé odmítání léků a byla na mě zlá. Teď ale vidí, že se pomalu uzdravuju a neví, co s tím a jak si to vysvětlit.

Stejně tak se společnost dívá na lidi, kteří se odmítnou podvolit systému a začnou používat vlastní mozek. Politika je totiž odrazem toho, jak přistupujeme sami k sobě. Jestli se necháme balamutit a pořád dokola odevzdáváme zodpovědnost za své životy do cizích rukou. Žádná kouzelná tableta nás neuzdraví, stejně jako nepřijde žádný spasitel.

Chce to přemýšlet a obrnit se trpělivostí. Všechno má svůj čas a žádná rychlá řešení a kouzelné tabletky neexistují.