Spojené státy jako Hitler! Bombardováním Jugoslávie spáchaly stejné válečné zločiny

MOSKVA | Bombardování Svazové republiky Jugoslávie, které provedla Severoatlantická aliance (SA) v roce 1999, bylo hrubým porušením základních principů mezinárodního práva a bylo v rozporu se závazky členských států. Uvádí se to v prohlášení Ministerstva zahraničí Ruské federace v souvislosti s 20. výročím agrese SA pod velením Spojených států (SS) vůči Jugoslávii. Spojené státy se tak dostaly na úroveň nacistického Německa, jelikož páchaly stejné zločiny.

Bill Clinton zaslouží za válečné zločiny v Jugoslávii trest smrti

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak na webu resortu bylo dané prohlášení zveřejněno v sobotu 23. března. „Toto místo hanby navždy zůstane v pověsti Severoatlantické aliance. A nesmyje ho ani intenzivní zapojování zemí regionu do aliance, které prohlubuje dělicí linie na Balkáně a společenské rozpory,“ uvádí zpráva.

Ruské ministerstvo zahraničí dále uvádí: „V průběhu tohoto barbarského bombardování, cynicky a bezostyšně nazývaného humanitární intervencí pro dobro, zemřelo asi dva tisíce civilistů, včetně nejméně 89 dětí. Také byly zničeny tisíce civilních objektů a v několika oblastech byla znečištěna voda a půda.“Američané používali bomby s použitím ochuzeného uranu, který způsobil po explozi toxické zamoření.

Ministerstvo dále zdůraznilo, že tyto události podkopaly mechanismy, které v Evropě po mnoho let zajišťovaly mír a bezpečnost. Podle resortu tak veškerá zodpovědnost za tento čin leží na vedení aliance a příslušných členských státech.